Wałbrzych szuka nowego przewoźnika dla miejskiej komunikacji – kończy się umowa ze Śląskim Konsorcjum Autobusowym

Za nami dekada, przez którą pasażerów komunikacji miejskiej w Wałbrzychu wieziono pod skrzydłami Śląskiego Konsorcjum Autobusowego. W tym roku dobiega końca ostatnia umowa z tym operatorem. Miasto, chcąc zapewnić bezproblemowy transport na kolejne 8 lat, ogłosiło już nowy przetarg na przewoźnika.

Organizacja odpowiedniego systemu transportu publicznego to jedno z najistotniejszych zadań samorządu. W przypadku Wałbrzycha, transport miejski zajmuje trzecie miejsce w rankingu najważniejszych wydatków budżetowych na bieżący rok, zaraz po edukacji i gospodarce mieszkaniowej. Tylko na ten cel miasto przeznacza ponad 11% swojego budżetu, co w praktyce oznacza ponad 28 milionów złotych na finansowanie bieżących zadań związanych z lokalnym transportem zbiorowym.

Kiedyś za przewozy pasażerskie w mieście odpowiadało komunalne MPK. Po rozwiązaniu tej spółki, zadanie to przejęło Śląskie Konsorcjum Autobusowe, skupiające kilka firm. Przez 10 lat konsorcjum utrzymywało swoją pozycję, a umowę z nim przedłużono o kolejne 1,5 roku w wyniku przetargu z stycznia 2023 roku. Tym razem jednak gmina planuje zawrzeć długoterminową umowę i właśnie w tym celu ogłoszony został nowy przetarg.

Zgodnie z nowymi warunkami, przyszły przewoźnik będzie miał na swoim koncie obowiązki związane z transportem publicznym przez okres 8 lat (96 miesięcy), licząc od listopada 2024 roku. Szacuje się, że w tym czasie pokona on na wałbrzyskich drogach i w ich okolicach około 412 tysięcy kilometrów miesięcznie, co sumuje się do imponującej liczby 39,5 miliona kilometrów na cały okres umowy. Zadanie to musi być realizowane za pomocą co najmniej 42 własnych autobusów zasilanych olejem napędowym. Gmina Wałbrzych zobowiązuje się natomiast udostępniać swoje pojazdy – chodzi o 20 nowych autobusów na wodór od firmy Solaris, które mają trafiać do przewoźnika sukcesywnie od września tego roku.

Ofertę na przetarg można składać do 6 lutego 2024 roku do godziny 12:00. Tego samego dnia o godz. 12:30 zaplanowano otwarcie ofert. Decydujące kryterium wyboru będzie cena – oczywiście po spełnieniu podstawowych wymogów określonych w specyfikacji przetargu. Warto przypomnieć, że w ostatnim przetargu na przewozy w krótkim okresie (1,5 roku) uczestniczył tylko jeden przewoźnik – Śląskie Konsorcjum Autobusowe.