Elektrownia słoneczna w Wałbrzychu? Czyj to pomysł?

O formach fotowoltaicznych planowanych dla naszego miasta było mówione już w czerwcu. Gdzie budować elektrownie fotowoltaiczne? Rozważane są dwa miejsca: ul. Wysockiego obok starej kopalni oraz na stacji w Szczawienku. Proponowano też inne lokalizacje, w których może powstać elektrownia słoneczna. Prezydent Wałbrzycha poinformował strony postępowania, że zebrał dowody i może wydać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach planowanego przedsięwzięcia o nazwie „Budowa Elektrowni Słonecznej wraz z infrastrukturą towarzyszącą na działce nr. ew. 97 w miejscowości Stary Zdrój, Gmina Wałbrzych”

Gdzie w Wałbrzychu wykorzystuje się energię słoneczną?

Na terenie miasta źródła energii słonecznej wykorzystywane są już w miejscach publicznych oraz mieszkalnych, między innymi:

  • Dom Seniora w Wałbrzychu – w postaci kolektorów słonecznych,
  • Park Wielokulturowy Stara Kopalnia w Wałbrzychu – jako kolektory słoneczne,
  • Pogotowie Ratunkowe w Wałbrzychu – również kolektory słoneczne,
  • Spółka Celowa Wałbrzyskie Centrum Sportowo – Rekreacyjne AQUA ZDRÓJ – kolektory słoneczne, 
  •  Dom Piątka – kolektory słoneczne, 
  • Integracyjny Żłobek Samorządowy – kolektory słoneczne, 
  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 21 – kolektory słoneczne i fotowoltaiczne,
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych ul. Kasztanowa 1 – kolektory słoneczne.

Wymienione przez nas obiekty już produkują energię dzięki słońcu. Mamy nadzieje, że projekt będzie się rozrastał, a z roku na rok będzie przybywać coraz więcej obiektów wykorzystujących energię słoneczną. 

Program PROSUMENT – na czym polegał?

W 2016 roku w ramach programu pod nazwą  PROSUMENT na dachu bloku znajdującego się przy ulicy Wiejskiej zainstalowano aż 102 panele fotowoltaiczne. Łącznie posiadają one sporą moc, bo ponad 17 kW. Ich głównym celem jest dostarczanie zasilania do urządzeń oraz do oświetlenia otaczającego budynek. Jak wiadomo, WFOŚiGW wypłacił na ten cel ponad 90 tysięcy złotych, z czego 40 % stanowi dotacja, a pozostała część to niskoprocentowa pożyczka. 

1 komentarz

  1. Czyjkolwiek pomysł to był, jest to świetna decyzja. Potrzebujemy więcej energii odnawialnej.

Komentarze wyłączone.