Nie żyje Eugeniusz Kiszczak. Mieszkaniec był zasłużony dla miasta. 

Z ogromny żalem i smutkiem informujemy, że w dniu 28 listopada 2020 roku odszedł wałbrzyski artysta Eugeniusz Kiszczak. Przypominamy, ze niemal 10 lat temu, a dokładnie 10 listopada 2010 roku został uchwalony przez radę miasta i otrzymał honorowy tytuł „Zasłużony dla miasta Wałbrzycha”.  Był on najbardziej znanym i cenionym, wybitnym, a także zasłużonym Artystą. Rodzinie oraz przyjaciołom składamy wyrazy najgłębszego współczucia. 

Jak wyglądało życie Eugeniusza Kiszczaka?

Pan Eugeniusz Kiszczak urodził się w 1933 roku w Wałbrzychu. Był absolwentem Wydziału Tkaniny Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. To tutaj w roku 1960 uzyskał dyplom w pracowni profesora Walczewskiego i następnie podjął pracę jako projektant tkanin użytkowych i dekoracyjnych w Lublinie. Jego artystyczną dziedziną twórczości jest malarstwo, a główną inspiracją stało się zainteresowanie filozofiami Dalekiego Wschodu. Wpływ ten na jego twórczość można zauważyć w pracach artystycznych, w których znalazła się tematyka taka jak: struktury Wszechświata, prawa rządzące kosmosem czy zasady działania rzeczywistości. Brał udział w wielu w licznych wystawach indywidualnych lub zbiorowych. Był także jednym z inicjatorów powołania w 1996 roku, grupy malarskiej „Kontrast”. Aktywnie uczestniczył w życiu środowiskowym.  

Jakie nagrody otrzymał Artysta?

Eugeniusz Kiszczak jest także laureatem wielu nagród i wyróżnień głównie takich jak: 

  • Nagroda Ministra Kultury i Sztuki oraz Ministra Przemysłu Lekkiego,
  • Wyróżnienie w Ogólnopolskim Turnieju o Złotą Lampkę w Wałbrzychu, 
  • Nagroda Jubileuszowa Prezydenta Wałbrzycha,
  • Nagroda w Konkursie na Obraz Sztalugowy w Wałbrzychu,
  • Wyróżnienie za szczególne osiągnięcia w upowszechnieniu kultury w województwie wałbrzyskim.

Wyżej wymienione czynniki oraz fakt, że Eugeniusz Kiszczak obchodził w tym roku 50-lecie swojej działalności, są całkowicie zasadne przyznanie mu tytułu „Zasłużonego Miasta Wałbrzych”. 

1 komentarz

Komentarze wyłączone.