Wałbrzych: Które inicjatywy z budżetu obywatelskiego mają najwyższy priorytet?

Sprzeczny, kosztowny, opóźniony, ale przekształcający różne części miasta i nie tylko – budżet obywatelski ponownie zdobywa popularność w tym roku. Wraz z nowym głosowaniem zapowiedziano realizację projektów, które czekały na wykonanie. Pierwszy z nich ma ruszyć w najbliższym czasie, drugi jest w trakcie szukania wykonawców, natomiast trzeci przyniesie radość mieszkańcom dzielnicy Rusinowa.

Dotychczas, w tym roku i na koniec ostatniego, miasto ogłosiło przetargi na dwa projekty zgłoszone wcześniej przez mieszkańców. Jest to wspólna inicjatywa – rewitalizacja rekreacyjnego placu zabaw i budowa wielofunkcyjnego boiska na terenie PSP 6 dla mieszkańców Wałbrzycha, jak również realizacja drugiego projektu – budowa skateparku dla dzieci i młodzieży oraz parku osiedlowego w dzielnicy Podzamcze.

Podczas poprzedniej sesji 16 stycznia, prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej odniósł się do zaległych projektów z budżetu obywatelskiego. Zapowiedział kolejny przetarg, jednocześnie krytykując niektóre aspekty funkcjonowania WBO.

Podczas sesji prezydent powiedział, że oferty na projekt przy szkole nr 6 zostały złożone dzień wcześniej. Jednak z powodu konieczności dodatkowego finansowania w wysokości około miliona złotych, sekcja została przyspieszona. Wskazał to jako symptomatyczną cechę budżetu obywatelskiego – początkowe kosztorysy stworzone przez inicjatorów często nie są odpowiednie. Pierwotnie, projekt ten był szacowany na 600 000 zł, jednak pięć ofert wpłynęło na kwotę 1,5 mln zł. Prezydent dodał, że zaraz ogłoszą przetarg na remont chodników i miejsc parkingowych na osiedlu Górniczym w dzielnicy Rusinowa. Jest to realizacja projektu zapoczątkowanego dwa lata temu.

Pierwszy przetarg dotyczy remontu istniejącego boiska i budowy nowego wielofunkcyjnego boiska przy PSP 6 przy ul. Andersa 50. Planowane są też nowe nawierzchnie dojść i dojazdów do szkoły, placu zabaw i boiska, a także remont placu zabaw z nowym sprzętem rekreacyjnym.

Kolejny projekt dotyczy budowy skateparków dla dzieci i młodzieży oraz utworzenia parku osiedlowego dla dzielnicy Podzamcze. W ramach tego zadania, przewidziano montaż modułowych urządzeń z prefabrykowanymi przeszkodami betonowymi, jak również elementy wyposażenia do ćwiczeń na deskorolce. Teren między ulicą Blankową a Basztową zostanie przeznaczony na zielone tereny z ścieżkami, oświetleniem, nasadzeniami krzewów i bylin, małą architekturą oraz tablicami informacyjnymi i domkami dla owadów. Każdy z tych projektów jest wstępnie wyceniony na ponad 700 000 zł. Oferty firm są oczekiwane do 31 stycznia.