Remont i rewitalizacja dwóch wałbrzyskich kamienic przy ulicach Kościelnej 3A i Okrężnej 10

Dwa wałbrzyskie budynki, położone przy ulicach Kościelnej 3A w Śródmieściu oraz Okrężnej 10 w Podgórzu, przemierzają proces intensywnej modernizacji. Inwestycje te, o łącznym koszcie bliskim 6,8 mln złotych, są współfinansowane ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego. Kamienice te mają niebagatelne znaczenie dla urbanistycznego oblicza miasta i ich gruntowna renowacja jest konieczną interwencją.

Kamienica zlokalizowana przy Okrężnej 10 w Podgórzu doświadczyła licznych zmian wynikających z wieloletnich wyburzeń w tej dzielnicy. Złe stan techniczny wiele kamienic, szkody pogórnicze i degradacja infrastruktury skłoniły władze miasta do decyzji o rewitalizacji tego obiektu.

Prezydent miasta podkreślił charakterystyczny dla Wałbrzycha rys modernistyczny budynku na Okrężnej, mimo jego katastrofalnego stanu. Ze względu na wartość historyczną i stylową kamienica znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków.

Po zakończeniu prac renowacyjnych w budynku przy ulicy Kościelnej zaplanowano utworzenie 6 nowych lokali mieszkalnych. Tą samą ilość mieszkań przewidziano również w kamienicy na Okrężnej. Dofinansowanie udzielone gminie na realizację tych projektów pokrywa aż 85% kosztów. W sumie, oba budynki dostarczą 12 nowych mieszkań, które wejdą do puli zasobów mieszkaniowych miasta.