“Proces-ja i prze-loty” w BWA. Wernisaż 7 września

Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Eugeniusza Józefowskiego „Proces-ja i prze-loty”. Malarz ukaże prace powstałe w ramach osobistego warsztatu Cela Docelowych Celów. 

Eugeniusz Andrzej Józefowski urodził się w 1956 roku w Skarżysku-Kamiennej. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem, fotografią i projektowaniem książek artystycznych. Od 1983 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

W 1981 roku ukończył Instytut Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, a dyplom z grafiki zrealizował u profesor Danuty Kołwzan-Nowickiej. W 2004 roku otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. Pracował na kilku uczelniach wyższych.

Jego twórczość była prezentowana na ponad osiemdziesięciu wystawach indywidualnych oraz kilkuset wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest autorem publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym monografii, artykułów, katalogów z wystaw i warsztatów twórczych.

Józefowski otrzymał wiele nagród, w tym Nagrodę Państwową II stopnia za twórczość plastyczną dla dzieci i młodzieży (1986), Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi (2006) i (2018) oraz Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” 2021. Artysta żyje i pracuje na wsi pod Wrocławiem.

Wernisaż prac Eugeniusza Józefowskiego odbędzie się w środę 7 września 2022 r. o godz. 18.00, w WGS BWA przy ul. Słowackiego 26.

Na wystawie zaprezentowane zostaną obrazy powstałe w ramach warsztatu o nazwie “Cela Docelowych Celów”, który formalnie jest warsztatem z samym sobą. Jak mówi artysta, “Cela Docelowych Celów” to stan umysłu, przestrzeń mentalna, w której artysta dokonuje rozstrzygnięć i ustaleń dotyczących obecnego kształtu rzeczywistości.