Pałac-Czettritzów

Pałac Czettritzów w Wałbrzychu

Wałbrzych to jedna z tych miejscowości w Polsce, gdzie turyści zaglądają z wielką ochotą, głównie ze względu na piękne okazy staroświeckiej architektury i mnóstwo rozrywek dla całych rodzin. Jednym z najlepszych zabytków Wałbrzycha jest Pałac Czettritzów powszechnie zwany również „Zamkiem Czettritzów” lub „Zamkiem Wałbrzych”. Warto zobaczyć ten przybytek zamierzchłej historii, odwiedzając najciekawsze zabytki Wałbrzycha.

Może rozpocznijmy od tego, że przez ponad 250 lat Wałbrzych był miastem prywatnym, należącym do rodu von Czeritz, która zamieszkiwała zamek Nowy Dwór. Rodzina opuściła obiekt po jego pożarze, przenosząc się do pałacu w stylu renesansowym, który powstał w pierwszych dekadach XVII stulecia. Budynek został ochrzczony przez ród Czettritzów mianem „Zamku Wałbrzych” – nazwa, która używana jest do dzisiaj.

Zamek znajdował się w posiadaniu Czettritzów prawie do 1740 roku. Niedługo po tym zarówno pałac, jak i całe miasto, przejęła rodzina Hochbergów, która również zafundowała budynkowi drobiazgową modernizację. Pałac rozbłysnął w swojej nowej, pięknej krasie w 1882 roku. Od tego momentu stał się siedzibą główną Zarządu Dóbr Hochbergów.

Zobacz również, jak przebiega renowacja Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim.

315 milionów lat stary pień karboński

Po II wojnie światowej obiekt kilkukrotnie zmieniał swoje przeznaczenie, będąc domem dla różnych instytucji. Obecnie mieści się w nim Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu.

Pałac Czettritzów może przede wszystkim poszczycić się zabytkową klatką schodową, czynną fontanną wmontowaną w ścianie, a także płaskorzeźbą upamiętniającą wizytę księżny Daisy von Pless. Natomiast jedną z najlepszych ciekawostek jest ogromny pień karbońskiego drzewa, który datowany jest na 315 milionów lat. Obiekt można dotknąć, a przy okazji strzelić sobie przy nim pamiątkową fotkę.

Nie zapomnij tez zapoznać się z najciekawszymi miejscami w Wałbrzychu.