Oskarżony o planowanie zamachu terrorystycznego na policję 18-latek stanie przed sądem

Prokuratura Krajowa powiadamia, że akt oskarżenia wobec 18-letniego mężczyzny, oskarżonego o planowanie zamachu bombowego na komendę policji, został przekazany do Sądu Okręgowego w Świdnicy. Biegli uważają, że młodzieniec chciał dokonać aktu terroru, którego ofiarami mieli stać się funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich. Przed podjęciem tak drastycznych kroków, nastolatek przeszedł na islam i zaczął czerpać inspiracje z działalności „Państwa Islamskiego” oraz ISIS.

Na podstawie ustaleń prokuratury wynika, że 18-latek planował terroryzować policjantów z Ząbkowic Śląskich. Mężczyzna nawrócił się na islam pod koniec 2022 roku. Działań swoich wzorował na postaciach takich jak Osama Bin Laden i inspirował się działalnością „Państwa Islamskiego” oraz ISIS – informuje Prokuratura Krajowa.

Oskarżony według ustaleń śledczych gromadził informacje i materiały niezbędne do stworzenia pasa szahida. Zamierzał go użyć do przeprowadzenia zamachu bombowego na budynek komendy w Ząbkowicach. Mężczyzna został zatrzymany przez ABW w pierwszej połowie obecnego roku.

Podczas aresztowania i przeszukania miejsca pobytu oskarżonego, ujawniono dowody na planowanie przestępstwa – dodaje Prokuratura Krajowa.

Akt oskarżenia został przekazany do Sądu Okręgowego w Świdnicy. Zarzucano mu uczestnictwo w zorganizowanej grupie przestępczej, która miała na celu popełnienie przestępstwa terrorystycznego. Dodatkowo, stawiane są zarzuty dotyczące planowania przy użyciu materiałów wybuchowych zamachu stanowiącego zagrożenie dla życia lub zdrowia wielu osób, albo mienia o dużym rozmiarze.

18-latek jest zagrożony karą do 8 lat pozbawienia wolności.