Ogromna ilość opon na terenie byłego stadionu Sobięcin stanowiła wyzwanie dla akcji sprzątania

Przeprowadzona na terenie byłego stadionu Sobięcin akcja SprzątaMy Stadion, która wchodziła w skład ogólnopolskiej kampanii #KrciNasRecykling, zakończyła się połowicznym sukcesem. Powód? Znaleziono tam więcej opon, niż można było przewidzieć.

W trakcie akcji większość opon została mechanicznie wyjęta z ziemi dzięki wsparciu Przedsiębiorstwa Usługowo-Budowlanego Robert Zimny oraz Krzysztofa Kaczanowskiego z KLUBU SPORTOWEGO MAGNES NEODYMOWY. Dalszym etapem było przeniesienie tych opon, niezależnie od ich rozmiaru, do miejsca załadunku. W tym zadaniu pomogli między innymi wolontariusze oraz uczniowie IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi, a także Ochotnicza Straż Pożarna Boguszów.

Następnie załadowano opony na dwa kontenery KP33 – tutaj specjalne podziękowania należą się firmie Pap-Trans. Udało się również zebrać 28 worków o pojemności 120 litrów pełnych odpadów, przy czym pomocną śmieciarkę udostępniło MZUK Sp zoo Wałbrzych.

Jednakże, ilość opon na terenie byłego stadionu okazała się tak duża, że zapełniły one oba kontenery. Niestety, nie wszystkie opony mogły zostać zabrane, a ich część musiała pozostać na miejscu. Szacunkowa waga zebranych opon wynosi 13 ton. Koszty utylizacji pokryje Czysty Wałbrzych.

Wszystkie te opony zostaną przewiezione przez MZUK Sp zoo Wałbrzych do specjalistycznej firmy Grupa Recykl. Łącznie z terenu stadionu usunięto 229 dużych opon i 406 opon od samochodów osobowych. Opony od fadrom i traktora niestety musiały zostać na miejscu.