Nowa tężnia solankowa w Wałbrzychu – projekt "Dobre pomysły zmieniają świat"

W ramach inicjatywy Funduszu Toyoty o nazwie „Dobre pomysły zmieniają świat” w dzielnicy Biały Kamień, przy PSP nr im. Orła Białego w Wałbrzychu, zrealizowano projekt ustanowienia tężni solankowej.

Lokalizacja tężni to obszar południowo-wschodniej części działki, umiejscowionej przy ulicy Wańkowicza. Szczegółowe informacje na temat charakterystyki terenu pod budowę tężni to przede wszystkim jego zielony charakter – dominuje tu trawa, zaś minimalny odsetek zieleni stanowią drzewa. Teren ten nie posiada żadnych przeszkód architektonicznych i jest dobrze nasłoneczniony. W sąsiedztwie terenu znajduje się szkolne miejsce do zabaw, parkur oraz niewielka siłownia.

Celem projektu było zaplanowanie oraz wybudowanie małej tężni solankowej o linearnym układzie, jako obiektu modułowego. Plan zakładał również doprowadzenie instalacji elektrycznej, kanalizacyjnej oraz wodnej do nowo powstałego obiektu. Tężnia solankowa ma formę drewnianej konstrukcji, w której wnętrzu umieszczone są na przykład witki brzozowe lub gałązki śliwy. Po tych elementach spływa solanka, która następnie rozpryskuje się na gałązkach, odparowuje pod wpływem słońca, a jej opary poruszają się za sprawą wiatru. W efekcie powstaje coś na kształt aerozolu, który charakteryzuje się wysoką zawartością minerałów.