Nowa regulacja dotycząca sprzedaży napojów energetycznych

Pierwszego września bieżącego roku nabierze mocy prawnej nowa regulacja, która ma na celu ograniczenie dostępu osób niepełnoletnich do napojów energetycznych. Przesądza o tym ustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, która wprowadza bezwzględny zakaz sprzedaży napojów zawierających taurynę oraz kofeinę osobom, które nie ukończyły 18 lat.

W związku z tym od września bieżącego roku, chcąc nabyć napój energetyczny, konieczne będzie okazanie dokumentu potwierdzającego wiek. Dodatkowo, od pierwszego stycznia 2024 roku, napoje te zostaną wycofane ze sprzedaży w szkołach oraz miejscach pracy. Ustawa wprowadza również nowe wymogi dla producentów takich napojów – każde opakowanie musi być oznaczone informacją wyraźnie wskazującą, że zawiera napój energetyczny.

Interesujące jest to, że ta zmiana przepisów spotkała się z dużym pozytywnym odzewem społeczeństwa. Oznaki poparcia dla tego rozwiązania można zaobserwować w sieci – na forach dyskusyjnych i stronach informacyjnych dominują komentarze przyklaskujące tej decyzji. Zdrowie młodych ludzi jest tu bowiem najważniejsze. Nie bez znaczenia jest też fakt, że naukowe badania potwierdziły negatywny wpływ napojów energetycznych na organizm człowieka, dlatego konsumpcję tego typu produktów powinny ograniczyć także osoby dorosłe.