Dorota Stempowska – zasłużona dla Wałbrzycha

Dorota Stempowska, notowana jako urodzona i wychowana w areale zamku Książ, ma za sobą życie pełne obserwacji ważnych wydarzeń historycznych związanych z tym miejscem. Wśród tych wydarzeń znalazło się m.in. odejście Księżnej Daisy z rezydencji. Za swoje lata poświęcone miejscu i przywiązaniu do niego, Dorota niebawem zostanie uhonorowana tytułem „Zasłużona dla miasta Wałbrzycha”.

Decyzję o przyznaniu tytułu podjęła Rada Miejska, kierując się wnioskiem, który nadesłały Zamek Książ oraz Fundacja Księżnej Daisy von Pless. Dorota Stempowska – jedyna obecnie żyjąca mieszkanka Wałbrzycha, która ma jeszcze w pamięci księżną Daisy von Pless – od najmłodszych lat była świadkiem i częścią działań na rzecz budowania porozumienia między Polakami i Niemcami. Jej wkład w proces pojednania został dostrzeżony i doceniony przez najwyższe instancje polityczne obu narodów.

Planowana jest ceremonia wręczenia wyróżnienia „Zasłużonej dla Miasta Wałbrzycha”, która odbędzie się 15 września podczas specjalnej sesji Rady Miejskiej Wałbrzycha. Wyjątkowo, sesja ta nie będzie miała miejsca w Ratuszu, ale na terenie Zamku Książ. Ten uroczysty akt wręczenia nagrody, spotkanie z Dorotą Stempowską planowane na sobotę na dziedzińcu honorowym oraz niedzielna msza i koncert są integralną częścią świętowania 50-lecia inkorporacji Książa do Wałbrzycha.