Kiedy zaczęto obchodzić nabożeństwo drogi krzyżowej?

Droga krzyżowa znana nam obecnie jako jedno z najważniejszych nabożeństw wielkopostnych odprawiana jest od zarania dziejów. W tym szczególnym czasie zgromadzeni w parafii wierni spotykają się, by ponownie odtworzyć drogę Jezusa Chrystusa na śmierć w sposób symboliczny. Czy wiecie, kto zapoczątkował nabożeństwo i kiedy tak naprawdę odbyło się po raz pierwszy? Jeśli nie, zostańcie z nami.

Czym jest droga krzyżowa?

Zwyczaj odprawiania drogi krzyżowej zapewne jest wam doskonale znany. Każdego roku w okresie wielkopostnym wierni przygotowują się do tak szczególnego, a zarazem wyjątkowego wydarzenia, które ma pomóc im w zbliżeniu się do Pana Boga. Droga Krzyżowa zgodnie z tradycją chrześcijańską jest poprzedzona Wielkim Postem, rozpoczynającym się w Środę Popielcową, a kończącym w Niedzielę Wielkanocną. Czas pokuty przygotowujący do doświadczenia najważniejszych w Kościele katolickim świąt wielkanocnych pozwala oddać się indywidualnym rozważaniom i niebawem także upamiętnić Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Droga Krzyżowa jako nabożeństwo o charakterze adoracyjnym łączy w sobie odtworzenie drogi na Golgotę, śmierć Chrystusa i złożenie go do grobu. Nabożeństwo odprawiane jest w każdy piątek Wielkiego Postu na czele z duchownym. Kapłan prowadzi zgromadzonych chrześcijan od stacji do stacji, nadając całemu obrzędowi nadzwyczajnego charakteru.

Droga Krzyżowa odprawiana zgodnie z tradycją chrześcijańską niegdyś przybierała inny charakter. Wraz z biegiem lat zwyczaj ten uległ jednak dużym zmianom i już dziś możemy wspólnie celebrować ją w gronie najbliższych. Kiedy zaczęto obchodzić nabożeństwo drogi krzyżowej?

Od kiedy odprawiamy drogę krzyżową?

Męka Pańska – choć wiązała się z ogromnym cierpieniem, pozwoliła na ukształtowanie wielu ważnych, jak nie najważniejszych zwyczajów chrześcijańskich, które po dziś dzień nas obowiązują. Rozważania drogi krzyżowej są jednym z nich! Czy wiedzieliście jednak, że tradycja ta została rozpoczęta w Jerozolimie? Podczas pielgrzymki do Jerozolimy – miejsca szczególnie związanego z Jezusem Chrystusem, odnaleziono Krzyż święty, na którym odszedł Chrystus. Wydarzenie to przyczyniło się do zapoczątkowania drogi krzyżowej. Wierni zapragnęli wówczas odtworzyć stacje i tak też się stało. Niemniej jednak nie sprawiło to, że nabożeństwo na stałe zagościło w naszej tradycji. Udało się to natomiast franciszkanom, którzy oprowadzali pielgrzymów po stacjach obrazujących śmierć Jezusa Chrystusa.

Wydarzenia te pozwoliły nadać nabożeństwu charakter adoracyjny. Dziś o drodze krzyżowej mówimy w kontekście Wielkiego Postu, który prowadzi nas do świąt Wielkiej Nocy. Skorzystaj z oferty – sprawdź stacje drogi krzyżowej.

Stacje drogi krzyżowej – ile tak naprawdę ich jest?

Droga krzyżowa w znanej nam wszystkim formie polega na odtworzeniu 14 stacji. Osobą, która po raz pierwszy wprowadziła je do naszej tradycji w roku 1741, był św. Leonard z Porto Maurizio. Przyczyniło się to również do wydania tzw. Breve, które jest urzędowym pismem papieskim. Ówczesny papież Benedykt XIV doprowadził tym samym do wzniesienia stacji drogi krzyżowej w kościołach parafialnych. Przez lata droga krzyżowa zmieniała jednak swój charakter. Co ciekawe, św. Jan Paweł II praktykował ją przez cały rok w każdy piątek, a także codziennie w okresie wielkopostnym. Na tej podstawie wyłoniono również ekstremalną drogę krzyżową, powstałą w 2009 roku z inicjatywy ks. Jacka Stryczka. Wydarzenie to miało miejsce w ponad 100 miastach Polski, gdzie wierni gromadzili się w jednym celu. Pragnęli zbliżyć się do Boga i oddać indywidualnej medytacji. Przechodząc w ciszy od pierwszej do ostatniej stacji, mogli rozważać nad Miłosierdziem Bożym.

Droga krzyżowa składa się obecnie z 14 stacji, które zostały zatwierdzone w roku 2007 przez papieża Benedykta XVI. Nabożeństwo o charakterze symbolicznym odprawiane w trakcie Wielkiego Postu pozwala upamiętnić Mękę Jezusa Chrystusa na krzyżu, która niegdyś uchroniła nas przed grzechem pierworodnym.