Cięcie laserowe 2D- specyfika i zalety

Cięcie laserem 2D to jedna z bardzo popularnych metod obróbki metalu. To metoda szybka, ekonomiczna i ekologiczna, a przede wszystkim bardzo precyzyjna. Dzięki laserowi tnącemu w technologii 2D można przeciąć materiały metalowe o różnej grubości, ale i inne tworzywa, chociażby drewno. Czym cechuje się cięcie laserowe 2D i czym różni się ono od cięcia 3D?

Laserowe cięcie blach w technologii 2D

Cięcie laserowe jest możliwe dzięki tzw. wiązce laserowej, która jest niczym innym jak strumieniem skupionego i spójnego światła o jednej długości fali. Istnieje wiele różnych rodzajów laserów, które są wykorzystywane w szerokim zakresie zastosowań technologicznych, w tym w spawalnictwie i chirurgii. Laserowa wiązka uderza w powierzchnie materiału silnie ją nagrzewając aż do stopienia jej. Proces ten przebiega zgodnie z nadaną mu geometrią rozdzielając cięty materiał. To właśnie obróbka laserem jest obecnie jedną z najpowszechniej wykorzystywanych metod obróbki różnych materiałów. Dzieje się tak dlatego, iż jest to metoda bardzo precyzyjna oraz szybka. Poza skupioną wiązką światła w cięciu laserowym wykorzystuje się również gaz procesowy, który jeszcze bardziej usprawnia cały proces cięcia.

Cięcie laserowe 2D ma więc minimum kilka zalet. Do tych głównych zalicza się wspomniana już wysoka precyzja. Precyzja ta może sięgać nawet 0.001 mm. Cięcie laserem pozwala uzyskać powierzchnię o idealnie gładkich krawędziach, a to sprawia, iż nie trzeba jej dodatkowo obrabiać i poddawać kolejnym procesom. Poza tym cięcie lasem 2D to niskie ryzyko strat materiałowych, a to bardzo istotne, jeśli idzie o oszczędności i ekonomię. Do minimum są także ograniczone ewentualne uszkodzenia w materiale. W końcu cięcie laserowe pozwala na bardzo wysoką powtarzalność procesu – odpowiednio zaprogramowana maszyna pozwala na wycięcie nawet najbardziej skomplikowanych wzorów i powtarzanie ich tyle razy, ile będzie to konieczne.

Cięcie laserem jest niezastąpione, jeśli chodzi o cięcie blach, rur czy profili. To cięcie, które cechuje się bardzo wysoką jakością. Jakość cięcia laserowego określana jest na podstawie pomiarów geometrycznych kształtu krawędzi i powierzchni cięcia a także badań mechaniczno-metaloznawczych. Ale nie tylko maszyna odpowiada za tą wysoką jakość cięcia laserem. Wałbrzych to jedno z dolnośląskich miast, gdzie znajdziemy wielu znakomitych fachowców sprawujących pieczę nad całym tym procesem, których wiedza i doświadczenie jeszcze dokładniej usprawniają cały proces cięcia.

2D czy 3D?

Szukając informacji o cięciu laserem można znaleźć informacje o cięciu metodą 2D oraz o metodzie 3D. Od razu można się domyśleć jakie występują między nimi różnice. Otóż cięcie laserem w technologii 2D pozwala na cięcie blach i innych powierzchni płaskich, niezależnie od tego jak są one grube i jakimi gabarytami się cechują.

Cięcie laserowe 3D dedykowane jest obróbce przestrzennej. To właśnie ta metoda nada się do cięcia rur oraz profili. To właśnie rodzaj ciętej powierzchni determinuje to jaką technologię wybrać. Poza tym posiadają one te same cechy, które zostały już powyżej dokładnie opisane. Technologia cięcia laserowego znajduje obecnie powszechne zastosowanie w wielu branżach, w tym m.in. przemyśle motoryzacyjnym.