dzieci-walbrzych

Najlepsze atrakcje dla dzieci w Wałbrzychu

Wałbrzych to jedno z najładniejszych miast Dolnego Śląska, do którego turyści ochoczo zjeżdżają każdego roku. I właśnie dlatego w sezonie można zobaczyć wielu urlopowiczów, którzy spacerują ulicami miasta razem ze swoimi rodzinami. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ Wałbrzych doskonale wie, jak zapewnić przyjemny czas wszystkim, bez względu na wiek.

Jeżeli więc planujemy wycieczkę na Dolny Śląsk wraz z naszymi pociechami, warto rzucić okiem na listę najlepszych atrakcji dla dzieci w Wałbrzychu.

Wałbrzyskie parki – doskonałe miejsca na spacery

Przygodę z Wałbrzychem warto rozpocząć od przyjemnego spacerku. Taka przechadzka wprawi nas w odpowiedni nastrój do zwiedzania zabytków Wałbrzycha, a nasze dzieci do korzystania z wielu znakomitych rozrywek. Z tego względu na początek przygotowaliśmy listę najpiękniejszych zieleńców Wałbrzycha, które każdego dnia goszczą na swoich alejkach wielu mieszkańców miasta i turystów.

A teraz wygodnie się rozsiądźmy i zapoznajmy z najlepszymi miejscami na spacery w Wałbrzychu:

Książański Park Krajobrazowy w Wałbrzychu

Ten wspaniały park krajobrazowy mieści się w powiecie wałbrzyskim i świdnickim, oferując niesamowite widoki na przepiękne pejzaże całej okolicy. Obiekt prezentuje się wyśmienicie o każdej porze roku. Jednak najlepszą opcją jest wizyta w okolicach czerwca, gdy zaczynają rozkwitać pachnące rododendrony. Jest to definitywnie miejsce w Wałbrzychu, jakie należy odwiedzić z dziećmi.

Oprócz zjawiskowego pleneru parkowego na terenie obiektu umieszczono wiele różnych atrakcji, które sprawią, że nikt nie będzie się tutaj nudzić. Atrakcje dla dzieci obfitują w rozrywkę i aktywności ruchowe, udostępniając swoim małym gościom takie zajęcia jak strzelanie z łuku, czy przymierzanie zbroi rycerskiej. Co więcej, można tu też zakupić lokalne wyroby, a przy okazji zwiedzić zamek Książ – jeden z najstarszych zabytków Wałbrzycha.

Park Miejski im. Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu

Jeżeli główkujemy, gdzie można wybrać się na relaksującą przechadzkę podczas zwiedzania Wałbrzycha, doskonałym do tego miejscem będzie Park Miejski im. Jana III Sobieskiego. Warto napomknąć, że niedawno cały park przeszedł rewitalizację, dzięki czemu tryska teraz jeszcze większą fontanną naturalnego piękna i atrakcyjnej infrastruktury.

Wchodząc do parku, od razu rzucą nam się w oczy kręte, długie alejki, które są nie tylko zadbane, ale również wyposażone w wygodne ławeczki z koszami na śmieci. Jeżeli chodzi o rozrywki dziecięce, warto skierować wzrok w stronę placów zabaw, które wyposażone są w wiele zakręconych konstrukcji, bujaków, karuzeli, huśtawek itp. Można śmiało rzec, że Park Miejski im. Jana III Sobieskiego jest jednym z najbardziej uroczych miejsc na spacery z rodziną w Wałbrzychu.

Park im. Tadeusza Kościuszki w Wałbrzychu

Wałbrzych oferuje wiele cudownych lokacji na spacery, a Park im. Tadeusza Kościuszki jest jednym z najlepszych, jeśli chodzi o ciszę i spokój na łonie Matki Natury. Można się wybrać na relaksującą przechadzkę z dziećmi, podziwiając po drodze kwitnące zawilce w okresie wiosennym i zimowity w okresie jesiennym. Alejki parkowe mają śliczne ławeczki, gdzie można usiąść i urządzić sobie mały piknik wśród bujnej zieleni.

Park im. Tadeusza Kościuszki w Wałbrzychu zapewnia również rozrywkę dla dzieci. Jest nią oczywiście plac zabaw, gdzie maluchy mają okazję do przetestowania zjeżdżalni, bujaków, drabinek i innych atrakcji na świeżym powietrzu. Ponadto, na terenie parku znajduje się także siłownia, gdzie zarówno dzieci, jak i dorośli mogą sprawdzić poziom swojej kondycji. Ogólnie mówiąc, jest to świetne miejsce w Wałbrzychu na spacery z dziećmi albo na romantyczną przechadzkę we dwoje.

Park Rusinowa w Wałbrzychu

Oczywiście jest to jeszcze jeden fantastyczny park w Wałbrzychu, który nie może opędzić się od odwiedzających go rodzin z dziećmi. Co prawda, park nie dysponuje tak dużym wyborem atrakcji, jak – powiedzmy – centra rozrywki, jednakże nadrabia te braki swoim nieprzeciętnym urokiem. Jeżeli więc szukamy wspaniałego miejsca na spacer w Wałbrzychu, to właśnie je znaleźliśmy.

Park jest dobrym miejscem na przejażdżki rowerowe, jazdę na deskorolce, jazdę na rolkach i relaksujące spacery. A to dlatego, że ścieżki zostały niedawno wyremontowane, skutecznie podnosząc jakość całego obiektu. Z kolei największą zaletą parku są rzeźby plenerowe, pochodzące z Wałbrzyskiej Galerii Rzeźby Plenerowej. Te nietypowe konstrukcje są wprost idealne do strzelenia pamiątkowej fotki z wycieczki.

Najpiękniejsze punkty widokowe w Wałbrzychu

Jeżeli uwielbiamy atrakcje naturalne, powinniśmy spojrzeć w stronę najlepszych punktów widokowych w Wałbrzychu. I pomimo że na każde z tych miejsc potrzebujemy trochę pieszego wysiłku, możemy być pewni, że efekt końcowy wynagrodzi nam tę wspinaczkę. Wiele radości z tych atrakcji będą miały również nasze dzieci, które będą mogły podziwiać zachód słońca w zupełnie nowej formie.

Spójrzmy, jak prezentują się najpiękniejsze punkty widokowe Wałbrzycha:

Góra Parkowa w Wałbrzychu

Jak już wcześniej pisaliśmy, w Wałbrzychu znajduje się Park Miejski im. Jana III Sobieskiego – fenomenalny zieleniec, który podczas pięknej pogody okupowany jest przez niezliczonych mieszkańców miasta i odwiedzających je turystów. Jednak nie dopisaliśmy, że park ten skrywa w sobie jeszcze jedną, znakomitą atrakcję, jaką jest Góra Parkowa.

Ten niesamowity punkt widokowy przyprawi nas o szybsze bicie serca, głównie dlatego, że oferuje spektakularne widoki na całą okolicę. Ponadto, Góra Parkowa, podobnie jak sam park, jest również utrzymana w doskonałej czystości, co jeszcze bardziej podkręca niepowtarzalny nastrój tego miejsca. Jeżeli odwiedzamy Wałbrzych z dziećmi, powinniśmy wdrapać się na wierzchołek i pstryknąć sobie z naszymi smykami pamiątkowe zdjęcie na tle wałbrzyskiej panoramy.

Zamkowa Góra w Wałbrzychu

Jeżeli szukamy lokacji, skąd moglibyśmy podziwiać malownicze krajobrazy, jednocześnie korzystając ze świeżego powietrza, Zamkowa Góra w Wałbrzychu z pewnością nam to zagwarantuje. Aczkolwiek należy zaznaczyć, że niełatwo trafić na tę górę, ponieważ nie ma za bardzo miejsca, gdzie moglibyśmy zaparkować samochód.

Niemniej jednak, jeśli znajdziemy się już u podnóża góry, czeka nas bardzo interesująca wędrówka – od Podgórza, aż na sam szczyt. Ścieżka prowadzi przez zalesione tereny, dzięki czemu czujemy się, jakbyśmy byli kilometry od najbliższej miejscowości. Ogromnym plusem tej wspinaczki jest atrakcja, która mieści się na szczycie Zamkowej Góry. Są to pozostałości po twierdzy obronnej, które idealnie komponują się z naturalnym otoczeniem.

Góra Czarnota w Wałbrzychu

Góra Czarnota to bardzo przyjemne miejsce na pieszą wyprawę albo wycieczkę rowerową. Jednak w przypadku tej drugiej opcji warto wziąć pod uwagę, że szlak nie jest zbyt dobrze oznakowany. Z racji tego należy zachować większą ostrożność podczas jazdy. Dlatego o wiele łatwiejsze będą spacery, które poprowadzą nas przez leśne gęstwiny.

Trzeba też dodać, że Góra Czarnota to szczyt na północnym zakończeniu Gór Wałbrzyskich, którego wysokość mierzy 526 m n.p.m. Minusem jest brak wieży widokowej na szczycie, która byłaby cudownym zwieńczeniem całej atrakcji. A jeżeli wybieramy się na górę z dziećmi, nie musimy się obawiać, że w trakcie wędrówki opadną z sił, ponieważ droga na szczyt jest dość łatwa i niezbyt stroma. Dobrze zahaczyć o to miejsce, zwiedzając Wałbrzych i okolice.

Najpopularniejsze parki rozrywki w Wałbrzychu

Wałbrzych to miasto przyjazne nie tylko dorosłym, ale i dzieciom. A najlepszym tego dowodem mogą być różne centra rozrywki porozrzucane po całej miejscowości. Przyglądając się tym atrakcjom, szczególnie warto wyróżnić trzy obiekty, które zapewnią niesamowite wrażenia wszystkim dzieciom, które kochają dobrą zabawę.

Przyjrzyjmy się, jak przedstawiają się najpopularniejsze parki rozrywki w Wałbrzychu:

Jump Planet w Wałbrzychu

Chyba nie ma na tym świecie dziecka, które nie kochałoby parków rozrywki. Z tego względu w Wałbrzychu można znaleźć wspaniały Jump Planet. Ten świetnie wyposażony, choć stosunkowo niewielki park rozrywki zapewni naszym pociechom długie godziny doskonałej zabawy, a do tego skutecznie wypłucze je z energii. Jest to znakomity pomysł na odwiedziny, jeżeli nasze dzieci uwielbiają atrakcje ruchowe.

Będąc w parku, można korzystać z wielu rodzajów wysokiej jakości sprzętu, na który składają się trampoliny, baseny z gąbkami, dmuchane zamki, boiska do koszykówki i wiele innych. A jeżeli podczas wakacji w Wałbrzychu nasze dziecko obchodzi urodziny, zawsze możemy wynająć Jump Park na zorganizowanie imprezy okolicznościowe z pysznym tortem i szalonymi zabawami dla wszystkich gości.

Water Park AQUA SPA w Wałbrzychu

Nie ma lepszej rozrywki dla dzieci niż pluskanie się w wodzie, mając jednocześnie zatrzęsienie różnych atrakcji do dyspozycji. W Water Park AQUA SPA nikt nie narzeka na brak zabawy, a już na pewno nie najmłodsi goście. Faktem jest, że park wodny odwiedzają setki osób każdego dnia. Nic więc dziwnego, że ten rekreacyjny obiekt znany jest w całej Polsce.

Wybierając się do aquaparku z dziećmi, możemy przygotować je m.in. na takie bajeczne rozrywki jak zjeżdżalnie, dmuchańce, brodziki, czy basen dla dzieci. Oczywiście jest tutaj również coś dla młodzieży i dorosłych, którzy mają okazję do korzystania z sauny, biczów wodnych i basenu sportowego. Należy też dodać, że obiekt spełnia wymogi bezpieczeństwa, a nad użytkownikami parku pieczę sprawują doświadczeni ratownicy.

Kinderplaneta w Wałbrzychu

A oto jest miejsce, którego nie będzie chciał opuścić żaden brzdąc. Kinderplaneta to wspaniałe centrum rozrywki dla najmłodszych, które można namierzyć w galerii Auchan przy ulicy Henryka Wieniawskiego 19 w Wałbrzychu. Co prawda, plac do zabawy w Auchan nie jest tak obszerny, jak w galerii Victoria. Niemniej jednak kameralność tego miejsca i świetnie dopracowana oferta sprawiają, że dzieci nie mogą przejść obojętnie obok tej bawialni.

Dużym plusem jest również obsługa Kinderplanety. A to dlatego, że panie są tutaj bardzo miłe i pomocne, a do tego przez cały czas mają uśmiech na twarzy. Ta urocza bawialnia zapewnia dzieciom wiele znakomitych zabaw, w tym rozbijanie piniaty, czy zabawę w chowanego. A podczas okresu świątecznego dzieci mogły również rzucać kulkami do bałwanka. Kinderplaneta to pozycja obowiązkowa dla wszystkich rodzin odwiedzających Wałbrzych.

Inne atrakcje dla dzieci w Wałbrzychu

Oprócz parków miejskich, parków rozrywki i punktów widokowych, Wałbrzych oferuje również całkiem unikalne atrakcje, które spodobają się całym rodzinom. Jedną z nich jest papugarnia z hordami skrzeczących papug. Natomiast druga to palmiarnia, gdzie można znaleźć niezliczoną ilość bujnej roślinności i spędzić czas z małymi zwierzętami.

Papugarnia w Wałbrzychu

Papugarnia w Wałbrzychu to idealny wybór, jeśli szukamy miejsca, które może być znacznie głośniejsze niż nasze małe urwisy. Wewnątrz tego obiektu znajduje się cała chmara różnych odmian papug, które mogą być nie lada gratką dla każdego dziecka. Można tutaj obcować z arami, kakadu, żako, papużkami falistymi i wieloma innymi, barwnymi skrzekaczami.

Wałbrzyska papugarnia to rewelacyjna lokacja nie tylko dla ornitologów i miłośników papug, ale także dla dzieci, które uwielbiają towarzystwo sympatycznych zwierzaków. Co więcej, zwiedzając papugarnię, można również karmić papugi, korzystając z kubków wypełnionych ziarnem. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli na karmienie zdecydują się nasze pociechy, powinniśmy im doradzić, aby mocno trzymały kubek, ponieważ papugi uwielbiają wyrywać go z rąk.

Palmiarnia w Wałbrzychu

Ogrody botaniczne potrafią zapewnić kojące doznania w otoczeniu rzadkich okazów Matki Natury, dzięki czemu po wyjściu poczujemy się bardziej rześcy i energiczni. Palmiarnia w Wałbrzychu skupia w sobie całe mnóstwo roślin, wśród których można również trafić na naprawdę rzadkie okazy. Mało tego, ogromna powierzchnia ogrodu sprawia, że będziemy musieli przyszykować co najmniej kilka wolnych godzin, aby obejrzeć każdy zakątek.

Wałbrzyski ogród botaniczny to miejsce magiczne, w którym – oprócz wspaniałej roślinności – możemy też obcować z różnymi zwierzakami. A to już definitywnie wprawi w zachwyt naszych małych podróżników. W związku z tym rodzice mogą sobie spocząć na wygodnej ławeczce, podczas gdy dzieci będą się świetnie bawić w towarzystwie żółwi, lemurów, pawi i różnych rybek. Dlatego koniecznie musimy odwiedzić palmiarnię podczas wycieczki do Wałbrzycha.

Czy dzieciom spodobają się wakacje w Wałbrzychu?

Wakacje w Wałbrzychu są świetnym pomysłem dla dzieci i dorosłych, ponieważ miasto oferuje liczne atrakcje dla osób w każdym wieku. Z tego względu, celując w wyjazd rodzinny, możemy być spokojni, że nasze dzieci nie będą narzekać na brak zajęć. Problem może pojawić się tylko wtedy, gdy nasze pociechy nie będą chciały wracać z tego cudownego miasta do domu. Dlatego zarezerwujmy bilety albo zatankujmy bak do pełna i wybierzmy się w słodką podróż po jednym z najbardziej urokliwych miast Dolnego Śląska.