Boguszów-Gorce: 40-letni mieszkaniec miasta podsądnym w sprawie o pedofilię

Na początku lipca, dokładniej w piątek 5. dnia tego miesiąca, działacze jednej z organizacji pozarządowych, która charakteryzuje się walką z pedofilią, zgłosili wałbrzyskim służbom mundurowym, że założony przez nich fałszywy profil na portalu społecznościowym, udający 13-letnią dziewczynkę i obsługiwany przez członka fundacji, stał się celem niewłaściwej korespondencji ze strony 40-letniego obywatela Boguszowa-Gorc. Zgromadzone dowody sugerowały, że mężczyzna ten nie tylko nawiązał z nim rozmowę, ale także skierował wobec niego propozycje seksualne, wysyłał treści o charakterze obscenicznym i zachęcał do podobnych działań. Po otrzymaniu informacji, aktywiści skierowali się do miejsca zamieszkania podejrzanego i wezwali na miejsce funkcjonariuszy z wydziału kryminalnego, którzy aresztowali mężczyznę i zabezpieczyli jego sprzęt elektroniczny.

Aleksander Karkosz, rzecznik prasowy wałbrzyskiej policji poinformował, że mężczyzna ten został przesłuchany w lokalnej prokuraturze, gdzie postawiono mu zarzut zgodnie z artykułem 200a paragraf 2, dotyczącym niewłaściwych propozycji skierowanych do osoby niepełnoletniej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub sieci telekomunikacyjnych i pokazywaniu treści pornograficznych. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Po przesłuchaniu i postawieniu oskarżenia, podjęto decyzję o nałożeniu na mężczyznę zakazu opuszczania kraju oraz dozoru policyjnego.

Chociaż tymczasowe aresztowanie nie zostało zastosowane, prokuratura uznała to za właściwe, twierdząc, że nie istniało realne zagrożenie dla jakiegokolwiek dziecka. Na chwilę obecną nikt nie zgłosił się jako osoba poszkodowana przez tego mężczyznę. Śledztwo jest nadal w toku, a prokuratura ma dostęp do pełnej dokumentacji internetowej korespondencji podejrzanego. Część dowodów została ujawniona przez wspomnianą organizację, która domaga się za to wynagrodzenia poprzez swój profil społecznościowy.