17-latka oskarżona o kradzież tożsamości i oszustwo gospodarcze

Podczas postępowania przygotowawczego prowadzonego przez funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu, specjalizujących się w zwalczaniu przestępczości gospodarczej, wyłoniono jako główną podejrzaną młodą mieszkankę Wałbrzycha. Zarzuty stawiane dziewczynie obejmują oszustwa i nielegalne wykorzystanie danych osobowych.

Śledczy z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą wskazali 17-letnią dziewczynę jako osobę odpowiedzialną za serię oszustw. Dziewczyna była wówczas 16 lat, kiedy dopuściła się tych przestępstw. Zostało jej udowodnione dwa razy wprowadzenie w błąd członka najbliższej rodziny oraz jednego z banków działających na terenie Polski, skutkujące niekorzystnym dysponowaniem ich majątkiem.

Według ustaleń policji, nastolatka w dwóch kolejnych latach – najpierw 23 marca 2022 roku, a potem 18 marca 2023 – wykorzystała dane osobowe swojej babci w celu zdobycia korzyści materialnej. Bez zgody i wiedzy starszej kobiety, dziewczyna wypełniła formularz online, co pozwoliło jej na zawarcie dwóch umów kredytowych na zakup drogich urządzeń wielofunkcyjnych, każde o wartości blisko 6 tysięcy złotych. Działając w ten sposób, 16-latka zmyliła nie tylko bliską jej osobę, ale również pracowników firmy finansowej co do swojej prawdziwej tożsamości i intencji dotyczących spłat umów.