Znaleziska z czasów II wojny światowej: niewybuchy odkryte podczas prac budowlanych

Podczas przeprowadzania prac ziemnych w Świdnicy natrafiono na niebezpieczny relikwiat z czasów II wojny światowej. W pobliżu torów kolejowych odkryto pocisk, który był ukryty pod ziemią. Zaskakująco, to już drugie takie znalezisko w ciągu ostatnich dwóch tygodni – pocisk artyleryjski z okresu wojennego został odkryty wcześniej podczas budowy domu w Tworzyjanowie.

Zauważając podejrzany obiekt, pracownicy zdecydowali się na natychmiastowe powiadomienie policji. W poniedziałek 13 maja, tuż po odkryciu pocisku, na miejsce zostali wezwani specjaliści z grupy minersko-pirotechnicznej świdnickiej policji. Asp. Magdalena Ząbek, rzecznik prasowy policji, potwierdziła, że znalezisko to prawdopodobnie jest pociskiem artyleryjskim z czasów II wojny światowej.

Gdy tylko fakt ujawnienia pocisku stał się pewny, obszar został odpowiednio zabezpieczony. Ostatecznie, niebezpieczne znalezisko zostało przekazane do dalszych badań patrolowi saperskiemu.

Zaskakująco, podobna sytuacja miała miejsce w końcu kwietnia w Tworzyjanowie, gdzie znajduje się Gmina Marcinowice. Podczas prac ziemnych związanych z budową fundamentu do domu, odnaleziono kolejny pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej. Wówczas również, saperzy ostatecznie przejęli niewybuch.

Asp. Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji przypomina i apeluje: jeżeli natrafimy na niewybuch lub obiekt, który może go przypominać, powinniśmy zachować szczególną ostrożność i bezzwłocznie powiadomić odpowiednie służby.