Zamek Książ otrzyma dofinansowanie na konserwację i rozbudowę infrastruktury

Zamek Książ w Wałbrzychu ma dostać wsparcie finansowe na przeprowadzenie prac konserwatorskich oraz rozbudowę infrastruktury, a suma ta wynosi ponad 2 miliony euro. Fundusze pochodzą z projektu Via Botanica, którego całkowita wartość wynosi powyżej 3,4 miliona euro. Nie tylko zamek skorzysta z tych pieniędzy, ale również inne obiekty. Wśród planowanych prac jest przede wszystkim renowacja wejściowego tarasu zamku oraz muru południowego, jak poinformował Mateusz Mykytyszyn, rzecznik prasowy Zamku Książ.

Stosowne dofinansowanie stanowi aż 80 procent szacowanej kwoty przeznaczonej na zaplanowane prace. Z funduszy projektu Via Botanica zostanie pokryte ponad 2 miliony euro kosztów renowacji zamku. Dodatkowo, w prawej części budynku zostanie utworzone centrum informacji turystycznej, a także na terenie kompleksu zamkowego powstaną publiczne toalety – jak zapowiedział Mykytyszyn.

Część środków zostanie przeznaczona na prace w parku przyzamkowym. Planowany jest remont i przywrócenie naturalnego wyglądu XVIII-wiecznego stawu, który podczas II wojny światowej został wybetonowany przez organizację Todt. To jest piękne miejsce, które na nowo odzyska swój dawny urok – mówił rzecznik Zamku Książ.

Projekt Via Botanica nie ogranicza się tylko do zamku w Wałbrzychu. Około 1,4 miliona euro zostanie przekazane na konserwację barokowego klasztoru położonego w Czechach, w miejscowości Červený Kostelec.