Wzmożona aktywność policji na stacjach kolejowych i w pociągach podczas akcji "24 Blue Rad"

Policja zwiększa swoją obecność na stacjach kolejowych i w pociągach w ramach specjalnej akcji o nazwie „24 Blue Rad”. Akcja ta, rozpoczęta na terenie państw członkowskich europejskiej sieci współpracy policji kolejowej – RAILPOL, potrwa do najbliższej soboty. Głównym celem tej inicjatywy jest poprawa bezpieczeństwa oraz zwalczanie przestępczości transgranicznej poprzez intensyfikację międzynarodowych działań w ramach policji kolejowej – wynika z oficjalnego komunikatu prasowego.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez komisarza Marcina Świeżego, podczas trwania akcji, funkcjonariusze skupiają swoją uwagę na wielu aspektach związanych z bezpieczeństwem w transporcie kolejowym. Wśród nich są takie kwestie jak sprawdzanie, czy w pociągach nie dochodzi do kradzieży szkodzących pasażerom, czy też czy nie ma zakłóceń porządku publicznego spowodowanych agresywnym lub aspołecznym zachowaniem podróżnych.

Bagaże pasażerów również podlegają kontroli ze strony policji. Funkcjonariusze dokładnie sprawdzają, czy na stacjach oraz w pociągach nie dochodzi do aktów wandalizmu. Dodatkowo, wybrane osoby są legitymowane pod kątem legalności pobytu.

Akcja obejmuje również kontrolę nad bezpieczeństwem w miejscach przejazdów kolejowych. Jak informuje policja, funkcjonariusze zwracają uwagę na to, czy piesi nie przekraczają torów w miejscach niedozwolonych oraz czy kierowcy przestrzegają przepisów dotyczących przejazdów kolejowo-drogowych. Akcja „24 Blue Rad” potrwa do sobotniego poranka.