Wsparcie dla oczu Twojego dziecka

Rozwój dziecka, czyli jego postępy w nauce, sporcie, nowe pasje i zainteresowania – wszystko to ma ścisły związek ze sprawnością oczu. Czy wiesz w jaki sposób zorientować się, że Twój maluch potrzebuje korekcji wzroku? Jako rodzic masz wpływ na zwiększenie potencjału swojego dziecka poprzez wsparcie kondycji oczu. Sprawdź jak to zrobić!

Wzrok dziecka a edukacja

Kłopoty z widzeniem u małego dziecka są zagadnieniem o tyle trudnym dla rodzica, że maluch nie skarży się na nie. Zwykle nieprawidłowości nie są gwałtowne, a mały człowiek nie potrafi nazwać zjawiska i przyjmuje stan rzeczy jako oczywisty. Dlatego ważne są regularne badania wzroku dziecka oraz obserwacja jego zachowań.

Na problemy z widzeniem u dziecka może wskazywać np. bardzo bliskie przysuwanie do oczu interesujących go zabawek. Niepokój może wzbudzać nagła rezygnacja i niechęć wobec zajęć manualnych, takich jak rysowanie. Warto też zwrócić uwagę czy dziecko, wykonując jakieś czynności, nie przekrzywia główki. To może wskazywać na próbę wychwycenia ostrości.

Najczęściej spotykane nieprawidłowości narządu wzroku u dziecka to:

– zez

– krótkowzroczność

– astygmatyzm

Nieco rzadziej zdarza się dalekowzroczność. Brak korekcji wad wzroku może być przyczyną problemów w edukacji. Szczególnie gdy chodzi o naukę czytania, pisania i liczenia – dobry wzrok odgrywa kluczową rolę.

Poprawa wzroku u dziecka – to możliwe!

Jeśli u Twojej pociechy zdiagnozowano wadę wzroku – jest spora szansa na to, by w przyszłości wszystko wróciło do normy. Organizm młodego człowieka ma duże zdolności adaptacyjne i regeneracyjne. Dzięki temu mamy możliwość wspierania jego rozwoju w taki sposób, by zniwelować wadę zupełnie lub w dużym stopniu.

Niezbędne są oczywiście okulary korekcyjne. Ich dobór będzie o wiele łatwiejszy i oszczędniejszy, jeśli zdecydujesz się na okulary online. Wędrówka po salonach optycznych jest dla malucha męcząca i w krótkim czasie wzbudza jego opór. Dlatego prościej będzie wybrać odpowiedni model u internetowego optyka.

Ćwiczenia na wzrok

Drugą rzeczą, którą możesz zrobić dla wsparcia wzroku swojego dziecka, są ćwiczenia na wzrok. W tej sprawie warto skonsultować się z ortoptystą lub okulistą, by dostosować metody do indywidualnych potrzeb. Specjaliści są zgodni co do zgubnego wpływu ekranów na kondycję wzroku naszych dzieci.

Co w takim razie ma dobry wpływ? Przede wszystkim możliwość patrzenia na różne odległości i trening elastyczności mięśni gałek ocznych. To zaś można stymulować poprzez gry zespołowe i wszelkie dyscypliny sportu. Przebywanie w otwartej przestrzeni, na łonie natury to szansa patrzenia daleko na horyzont, na linię wysokich drzew, na łąkę itd. Dlatego wskazane jest także łączenia przyjemnego z pożytecznym – spacery, wycieczki i kontakt z przyrodą – to najlepsze naturalne ćwiczenia dla wzroku naszych dzieci.

W domu także możemy łączyć zabawę z ćwiczeniami dla oczu. Poradniki podpowiadają wiele ciekawych zajęć, takich jak gra w „memory”, konkursy na spostrzegawczość, a nawet banalne łapanie baniek mydlanych.

Ochrona przed UV

A jeśli już jesteśmy przy sporcie i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu – nie możemy zapomnieć o ochronie wzroku dziecka przed promieniowaniem ultrafioletowym. Oczy są wyjątkowo wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych, a gałki oczne u małych dzieci charakteryzują się dużą przejrzystością. Wewnętrzne struktury narządu wzroku dziecka są niezwykle delikatne, dlatego należy je chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Jedynym skutecznym zabezpieczeniem są w tej sytuacji okulary przeciwsłoneczne dla dzieci. Produkty te muszą być dobrej jakości, od renomowanych producentów i posiadać filtr UV. Nie ryzykuj zdrowia dziecka poprzez tanie ciemne okulary nieznanego pochodzenia. Takie wyroby, sprzedawane na bazarach, ulicznych stoiskach czy chińskich sklepach, nie mają atestów ani certyfikatów potwierdzających jakość. Choć są kolorowe i wzbudzają zainteresowanie maluchów – nie są one bezpieczne.