zlodzieje-kabli

W Jugowicach zatrzymano notorycznych złodziei kabli telekomunikacyjnych

Dolnośląska policja zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o kradzież kabli telekomunikacyjnych, którzy swoim postępowaniem spowodowali straty na około 100 tys. zł. Kilka dni temu złodzieje wpadli w ręce policjantów z Wałbrzycha i Głuszycy. Teraz mogą wylądować za kratkami nawet na 8 lat.

Podejrzani to mężczyźni w wieku 33 i 39 lat, którzy mają na swoim koncie wiele podobnych kradzieży. Jak podaje policja, spowodowane przez podejrzanych straty wynoszą około 100 tys. złotych. Ostatniego występku dopuścili się we wtorek w nocy, kiedy ukradli kable w miejscowości Jugowice (gm. Walim).

Podejrzani mają na swoim koncie wiele kradzieży tego typu

Od dłuższego czasu policja powiatu wałbrzyskiego otrzymywała zgłoszenia o kradzieżach kabli telekomunikacyjnych w różnych miejscowościach. Za każdym razem złodzieje powodowali straty w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Sprawą zajmowali się funkcjonariusze z Głuszycy, którzy przez ten czas gromadzili materiał dowodowy, próbując namierzyć podejrzanych.

Przełom w śledztwie nastąpił, kiedy udało się ustalić pojazd dostawczy, jakim poruszała się dwójka mężczyzn. Otrzymując ostatnie zgłoszenie o wtorkowej kradzieży, policjanci zaczęli patrolować teren powiatu, poszukując wcześniej zidentyfikowanego pojazdu. Poszukiwania trwały tylko niespełna godzinę, bowiem jeden z patroli zauważył jadący samochód dostawczy, a w nim dwójkę mężczyzn.

Mundurowi z Głuszycy włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe, dając kierowcy do zrozumienia, aby ten się zatrzymał. Jednak na widok policji samochód przyspieszył, ale nie zajechał zbyt daleko. Po kilkuset metrach mężczyźni wybiegli z dostawczaka i zaczęli uciekać pieszo. Policjanci dogonili jednego z nich. Z kolei drugi wpadł w ich ręce kilka dni później. Został ujęty na terenie powiatu legnickiego przez funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

Tutaj przeczytasz o ataku na ochroniarza.

Zatrzymanym przedstawiono kilkanaście zarzutów

W trakcie dochodzenia kryminalni zabezpieczyli łupy złodziei oraz narzędzia, jakich używali podczas kradzieży. Ponadto, zarekwirowali też samochód dostawczy, który powędrował na policyjny parking. Dalsze śledztwo wykazało, że mężczyźni dopuścili się wielu podobnych przestępstw – tylko w ostatnim miesiącu zaliczyli aż sześć takich skoków.

Obaj podejrzani zostali doprowadzeni przed oblicze prokuratury, gdzie usłyszeli kilkanaście zarzutów w swojej sprawie. Co więcej, obaj mężczyźni przyznali się także do podobnych przestępstw, jakie popełnili na terenie powiatów jaworskiego i legnickiego. Na wniosek prokuratora sąd osadził złodziei w areszcie tymczasowym na okres trzech miesięcy. Jak na tę chwilę, za swoje postępowanie mężczyźni mogą trafić do więzienia nawet na 8 lat.

O innym złodzieju kabli piszemy na https://ostrolekainfo.pl.