Uroczyste otwarcie odnowionego Parku Sybiraków na Piaskowej Górze w Wałbrzychu

Mieszkańcy dzielnicy Piaskowa Góra w Wałbrzychu, 12 sierpnia 2023 roku, mieli okazję świętować uroczystość otwarcia odnowionego Parku Sybiraków. Park, który był zamknięty i ogrodzony od kwietnia 2022 roku, przeszedł gruntowny remont trwający ponad rok. Dzięki modernizacji, mieszkańcy osiedla zyskali dostęp do dwóch miejsc przeznaczonych do odpoczynku i rekreacji, kompleksu placów zabaw oraz siłowni plenerowej.

Piaskowa Góra, dzielnica która rozkwitła w latach 60. XX wieku, otrzymała swój obecny urbanistyczny wygląd wraz z utworzeniem Parku Sybiraków w latach 70. Powstały na terenie poprzemysłowym park, stał się zielonym sercem tego miejsca.

„Dla wielu osób, w tym mnie samego, Piaskowa Góra to miejsce o wyjątkowości i znaczeniu kultowym. Wychowywaliśmy się tutaj, a park oraz sama Piaskowa Góra są dla nas symbolami naszego miasta”, mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Prezydent przypomina również okoliczności powstawania parku oraz fakt, że wielu z obecnych na jego otwarciu mieszkańców brało udział w jego tworzeniu podczas „czynu społecznego”.

Na terenie parku znajdują się rzeźby z Wałbrzyskiej Galerii Rzeźby Plenerowej, w tym ceramiczne „Kwietne baby” autorstwa Marii Bor – wybitnej artystki związanej z Wałbrzychem i Piaskową Górą. Także rosnące tam drzewa, w tym pomniki przyrody jak aleja lipowa i pomnikowe topole, zdobyły według prezydenta Wałbrzycha oprawę godną XXI wieku.

Proces przebudowy Parku Sybiraków obejmującego teren po obu stronach ul. Głównej otrzymał dofinansowanie z Programu Rządowego Fundusz Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych w wysokości 5 mln zł. Realizacją prac zajęła się firma z Piaseczna. Koszty całego przedsięwzięcia, uwzględniające również zastępstwo inwestycyjne, wyniosły niemal 15 mln zł.