Umowa na renowację Domu Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju podpisana. Projekt o wartości 5,5 mln zł

W Szczawnie-Zdroju planowany jest gruntowny remont Domu Zdrojowego. Koszt całego projektu to sumę przekraczającą 5,5 mln złotych. Prace mają objąć zarówno dach, jak i elewacje oraz balkony budynku. Umowę z wykonawcą już podpisano, a zakończenie prac remontowych przewiduje się na koniec następnego roku.

Planowane prace renowacyjne warte są dokładnie 5,6 mln złotych i ich zakończenie jest przewidziane na koniec 2025 roku. Remont obejmie wymianę pokrycia dachowego na powierzchni 1 900 m2, renowację balkonów i balustrad kamiennych, a także odnowienie elewacji na obszarze około 6 000 m2. Będzie to wiązało się ze skuciem starych tynków i położeniem nowych renowacyjnych, remontem detali architektonicznych oraz zabezpieczeniem ścian i piwnic przed wilgocią – poinformowało Uzdrowisko Szczawno-Jedlina.

Do realizacji projektu została wybrana firma Kontrapost Konserwacja Zabytków Urszula Girtler, która zgłosiła najbardziej korzystną ofertę. Ponieważ budynek jest pod ochroną konserwatora zabytków, wszystkie działania remontowe będą koordynowane i uzgodnione z odpowiednimi służbami konserwacyjnymi.

Dom Zdrojowy powstał w latach 1908-1911 jako luksusowy hotel – Grand Hotel. Jego budowa, na zlecenie księcia Jana Henryka XV Hochberga von Pless, pochłonęła ponad milion marek, które pochodziły z kredytu. Obiekt posiadał bogatą infrastrukturę sanatoryjną i rekreacyjną, taką jak park czy pole golfowe. Posiadał również trzy kondygnacje z 130 pokojami gościnnymi, mogącymi pomieścić 250 osób. Inspiracją dla wielu architektów, tworzących późniejsze obiekty hotelowe, jak sopocki Grand Hotel (z lat 1924-1927), stał się właśnie ten obiekt.