Nowe oblicze współpracy samorządów Wałbrzych i okolic: Pierwsze spotkanie włodarzy gmin po latach

W starostwie powiatu wałbrzyskiego odbyło się historyczne spotkanie – po wielu latach, wszyscy siedzący przy sterach gmin regionu oraz miasta Wałbrzycha zebrali się razem, aby przedyskutować kierunki współdziałania w bieżącej kadencji samorządowej. Kierujący działaniami na szczeblu powiatu, starosta Leonard Górski, uważa, że zmiana władzy stwarza doskonałe tło do redefinicji relacji między gminami a powiatem oraz do ponownego zjednoczenia lokalnych liderów samorządu, w tym także tych świeżo upieczonych.

Starosta Górski ma ambitne plany na przyszłość: „Naszym celem jest wzajemne działanie i wsparcie oraz zbiorowe realizowanie różnorodnych inicjatyw i projektów. Planujemy skupić się na wszystkich nieodzownych tematach, takich jak komunikacja międzygminna. Mamy nadzieję, że niedługo każda gmina będzie w pełni zintegrowana z resztą regionu. Pragniemy również promować turystykę i ukazać mieszkańcom całej Polski nasz jedyny w swoim rodzaju region, z niepowtarzalnym krajobrazem, florą i fauną. Chciałbym stworzyć coś na kształt powiatowo-miejskiego centrum informacji turystycznej, które będzie dostarczało informacji nie tylko o atrakcjach Wałbrzycha, ale też wszystkich gmin naszego powiatu. Zamierzamy prowadzić wspólną politykę promocyjną miasta Wałbrzych i wszystkich gmin powiatu” – mówi starosta.

Jest oczywiste, że poprzedni zarząd powiatu doświadczał trudności we współpracy z władzami Wałbrzycha. Teraz jednak to ma ulec zmianie – jak zapewniają samorządowcy, przyniesie to korzyści dla mieszkańców całego regionu.

Prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej, wyraża swoje pozytywne nastawienie: „Z Adamem Hausmanem zastanawialiśmy się, kiedy ostatnio byliśmy tu jako goście – tak dawno temu, że nawet nie pamiętamy. Dlatego doceniamy ten gest oraz chęć do współpracy ze strony nowego zarządu. Uważam, że ta część Dolnego Śląska robi duże postępy w nadganiając historyczne zaległości, wynikłe z dramatycznych wydarzeń lat 90-tych. Nie ma wątpliwości, że dzięki współpracy możemy przyspieszyć tempo rozwoju.”

Władcy gmin spotkali się po raz pierwszy, rozpoczynając dialog na temat dalszej współpracy. Planują zorganizować więcej takich spotkań, które umożliwią wypracowanie wspólnego planu działania w bieżącej kadencji samorządu.

„Jako wójt od siedemnastu lat, jestem chyba najdłużej sprawującym funkcję włodarzem gminy w tym gronie. Pamiętam dwie pierwsze kadencje, kiedy regularnie spotykaliśmy się z zarządem powiatu i rozmawialiśmy o wspólnych projektach i rozwiązywaniu różnych problemów codziennych i przyszłościowych. Przez kolejne osiem lat nie było już takich spotkań. Dziękuję za zaproszenie i mimo, że nie wiem jaki dokładnie jest plan zarządu, zakładam, że to jest tylko początek i rozmowy będą kontynuowane. Wiemy jak wiele nas łączy. Mamy wiele dużych problemów do rozwiązania, takich jak transport czy bezdomne zwierzęta – to były ważne punkty w kampanii wyborczej. Mam nadzieję, że dziś rozpoczyna się moment, w którym nawiążemy współpracę i będzie ona obustronna” – mówi Adam Hausman, wójt gminy Walim.

Burmistrz Głuszycy, Roman Głód, wyraża nadzieję na powrót do wspólnego projektu komunikacyjnego, nad którym pracował razem z prezydentem i burmistrzami Jedliny-Zdroju i Walimia. Chodziło o bezpośredni dojazd do Specjalnej Strefy Ekonomicznej i największej „sypialni” Wałbrzycha, czyli Podzamcza. „Projekt był gotowy, mieliśmy montaż finansowy, przeprowadzono badania ankietowe wśród pracowników i pracodawców ze strefy. Mam nadzieję, że dziś wrócimy do tych projektów. Wszystko było uporządkowane, nawet rozkład jazdy, tylko brakowało w tym wszystkim powiatu wałbrzyskiego. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie pozwoli nam się na nowo skupić na tym projekcie, bo zainteresowanie ze strony mieszkańców było bardzo duże.” – wyjaśnia.

Starosta Leonard Górski zapewnia, że powiat jest gotów do współfinansowania kilku kluczowych projektów o zasięgu regionalnym, które przyniosą korzyści wszystkim mieszkańcom regionu. Szczegóły te zostaną omówione na kolejnych spotkaniach.