Ucieczka przed policją zakończona brawurowym zatrzymaniem

Od lat policjanci zatrzymują bardzo dużą ilość kierowców, którzy podróżują bez ważnego prawa jazdy lub pod wpływem alkoholu. Polacy nadal nie zdają sobie sprawy, z jakimi konsekwencjami wiąże się prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu, co skutkuje pozbawieniem prawa jazdy lub – co gorsza – spowodowaniem wypadku. W ostatnim czasie bardzo często dochodzi do zatrzymań prawa jazdy przez policję w całej Polsce, głównie z powodu przekroczenia dozwolonej prędkości albo wykrycie promili w czasie kontroli.

Bezskuteczna próba ucieczki

W ostatnim czasie Wałbrzyscy policjanci zatrzymali kolejne osoby bez prawa jazdy. Tym razem było to dwóch 33-latków. Jeden z nich chciał uciec policji, jednak nie wyszło mu to na dobre, bo pościg trwał zaledwie kilkadziesiąt sekund. Do pierwszego zatrzymania doszło w Wałbrzychu na ulicy 11 Listopada. Policjanci już w momencie, gdy kierowca dodał gazu, zorientowali się, że może on nie mieć prawa jazda. Ich podejrzenia były słuszne. Mężczyźnie może grozić nawet 5 lat więzienia. Kolejne zatrzymanie miało miejsce na ulicy Wrocławskiej, gdzie inny patrol również zatrzymał 33-latka. Jak się okazało, mężczyzna także nie posiada prawa jazdy. Po kontroli wiadomo, że jego uprawnienia do kierowania pojazdami zostały cofnięte od 2013 roku. Samochód trafił na lawetę, a kierującemu pojazdem grozi do 2 lat pozbawienia wolności. 

Jaka jest kara za prowadzenie samochodu bez uprawnień?

Pragniemy uświadomić wszystkich kierowców, aby nie podejmowali tego ryzyka i nie wsiadali za kierownicę bez dokumentu, jakim jest prawo jazdy. Kara za brak dokumentu różni się w zależności od tego, czy zapomnieliśmy zabrać go z domu, czy prawo jazdy zostało mu odebrane, czy też kierowca w ogóle nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdów. Kary mogą być nieduże, bo zaczynają się od pouczenia lub mandatu, a kończą nawet na pozbawieniu wolności. Duży wpływ na karę ma również sytuacja, w jakiej kierujący pojazdem zostaje zatrzymany oraz uwzględnienie poniesionych szkód.