Starszy obywatel oszukany na 18 tysięcy złotych: Apel Policji do społeczeństwa

Incydent dotyczący 88-letniego mężczyzny, który padł ofiarą wyłudzenia pieniędzy, wstrząsnął lokalną społecznością. Mężczyzna, uwikłany w przestępczą machinację, stracił niemalże 18 tysięcy złotych – znaczną część swoich oszczędności. W związku z tym, policja wystosowała ostrzeżenie dla społeczeństwa, podkreślając rosnącą zmorę oszustów wykorzystujących starszych ludzi do nielegalnego zdobywania gotówki.

W toku wydarzeń, sprawcy skontaktowali się z starszym panem przekonując go o potencjalnym zagrożeniu dla jego zgromadzonych środków na koncie bankowym. Manipulując niewinnym obywatelem, sprawcy skłonili go do wypłaty prawie 18 tysięcy złotych, które następnie zostały przekazane fałszywemu funkcjonariuszowi na jednym z parkingów. Rodzina zorientowała się w sytuacji dopiero po pewnym czasie i postanowiła zgłosić incydent policji – informuje komisarz Marcin Świeży z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

Z tego powodu, funkcjonariusze apelują do społeczeństwa o wsparcie dla osób starszych, zwłaszcza ze strony ich najbliższych krewnych. Ponadto, policja przypomina o znanym schemacie działania oszustów.

Oszuści często kontaktują się telefonicznie z osobami starszymi, wykorzystując różne metody manipulacyjne. Ich cel to skłonienie ofiary do myślenia, że rozmawiają z wiarygodnym policjantem lub dawno niewidzianym członkiem rodziny. Podczas próby wyłudzenia pieniędzy, sprawcy wykorzystują zaufanie społeczne i nie pozwalają ofierze zakończyć rozmowy – mówi komisarz Świeży.

Ważne jest poinformowanie osób starszych, by były ostrożne podczas wypłacania gotówki, zwłaszcza gdy mają jakiekolwiek podejrzenia o oszustwo. Podkreślamy znaczenie świadomości dotyczącej taktyk stosowanych przez przestępców oraz zachęcamy do rozmowy i informowania starszych osób o podobnych sytuacjach, które mogłyby im zagrozić. Zawsze zgłaszajmy podejrzane sytuacje pod numer alarmowy 112 – dodaje Policja.