Seniora z Wałbrzycha oszukano na kwotę 220 tys. zł pod pretekstem inwestycji w ropę naftową

Staruszka, mieszkańca miasta Wałbrzych, w wieku 72 lat, wpadła w sieć oszustów po próbie zainwestowania w ropę na giełdzie. W rezultacie tej próby straciła aż 220 tys. zł. Funkcjonariusze policji alarmują o niebezpieczeństwie wiążącym się z atrakcyjnymi internetowymi ofertami szybkiego i łatwego zarobku.

Starsza pani zgłosiła sprawę do miejscowej komendy policji w miniony piątek. Jak opowiadała, jej celem było pomnożenie swoich oszczędności poprzez inwestycje w ropę na giełdzie. Samodzielnie natrafiła na stronę internetową oferującą taką możliwość i tam zostawiła swoje dane w formularzu kontaktowym.

Prawie natychmiast skontaktował się z nią tzw. „doradca inwestycyjny”, który przekazał kobiecie link do strony i szczegółowo objaśnił, jak powinna postępować. Starsza pani podała swoje dane osobowe i numer karty płatniczej, po czym za pomocą podanego linku zalogowała się do swojego banku internetowego. Korzystając z fałszywej strony, „doradca” przejął kontrolę nad jej danymi i możliwością wykonywania operacji bankowych – opisuje całą sytuację asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek z Policji w Wałbrzychu.

W rezultacie oszusta, starsza pani utraciła ogromną kwotę przekraczającą 220 tysięcy złotych.

Służby policyjne ostrzegają społeczeństwo: Jeżeli ktoś próbuje Cię przekonać do szybkiego wzbogacenia się bez żadnego ryzyka – jest to najczęściej próba oszustwa. W rzeczywistości rzadko zdarzają się takie okazje. Niepokojące powinny być oferty pomocy od rzekomych doradców finansowych. Wielokrotnie oszuści w treści swoich ogłoszeń informują, że oferta jest ograniczona czasowo, aby skłonić swoje ofiary do szybkich, nierozważnych decyzji. Wykorzystują fałszywy wizerunek znanych postaci publicznych lub podszywają się pod zaufane instytucje, aby zwiększyć wiarygodność swojej oferty.

Jak możemy chronić się przed tego typu oszustwami? Należy być szczególnie ostrożnym przy instalowaniu na swoim urządzeniu aplikacji pochodzących z niezaufanych źródeł. Oszuści często proszą swoje ofiary o pobranie aplikacji i rejestrację na nich konta. Powinniśmy być szczególnie czujni na wszelkiego rodzaju reklamy obiecujące szybki zysk czy bonusy pieniężne.