Podstępne działanie paru mężczyzn: płacenie podrobionymi banknotami

Wysokość kary, którą mogą ponieść zatrzymani przez funkcjonariuszy dwaj mężczyźni, wynosi aż 8 lat pozbawienia wolności. Ich przestępstwo polegało na wprowadzaniu do obiegu fałszywych banknotów, co udało im się zrealizować w jednym ze sklepów w Walimiu.

Dwaj niespodziewani oszuści odwiedzili lokal handlowy w Walimiu i zapłacili za swoje zakupy pełną gotówką. Dopiero po pewnym czasie sprzedawca odkrył, że na zniszczonym banknocie znajduje się napis sugerujący, że jest on falsyfikatem. Następnego dnia obaj mężczyźni w wieku 44 i 46 lat mieli czelność pojawić się ponownie w tym samym miejscu. Tym razem jednak ich próba oszustwa została nieudana. Po tym jak delikwenci uciekli z miejsca zdarzenia, sprzedawca skontaktował się z policją. Mundurowi otrzymali jeszcze jedno zgłoszenie kilka dni później, lecz tym razem z innego sklepu w Walimiu. Falsyfikowany banknot skonfiskowany przez policjantów również posiadał napis „falsyfikat”.

W przeciągu kilku dni funkcjonariusze zdołali zatrzymać pierwszego z przestępców, natomiast drugi wpadł w ich ręce dzień później.

Jak podaje komisarz Marcin Świeży z policji w Wałbrzychu, sprawcami tych nielegalnych czynów okazali się dwaj mieszkańcy Walimia w wieku 46 i 44 lat. Obaj mężczyźni już usłyszeli zarzuty o wprowadzenie do obiegu fałszywych banknotów o nominale 100 złotych, które były reprodukcją do celów rekwizytowych oraz kolejną próbę tegoż przestępstwa. Wobec jednego z nich prokurator zdecydował o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci policyjnego dozoru.

Obaj mężczyźni stoją teraz przed perspektywą nawet 8 lat pozbawienia wolności.