Ostrzeżenie Policji: Szybki zysk to mit. Seniorzy w Wałbrzychu ofiarami oszustów

Mieszkańcy powiatu wałbrzyskiego, szczególnie w podeszłym wieku, padają ofiarami internetowych oszustów, którzy obiecują szybki i gwarantowany zysk. Dwie ostatnie ofiary, 64-letni mężczyzna oraz 76-letnia kobieta, stracili razem ponad 100 tysięcy złotych. Włamano się na ich konta bankowe pod pozorem udzielania pomocy w zarobkach przez internet.

Obie ofiary przyciągnęły fałszywe reklamy online, sugerujące łatwe i błyskawiczne pomnożenie kapitału. Po zarejestrowaniu się na stronach z takimi obietnicami, seniorom przedstawiono się jako doradcy inwestycyjni. Zasugerowali oni, że pierwszym krokiem do osiągnięcia finansowego sukcesu jest wpłacenie pewnej kwoty pieniędzy. 64-letni mężczyzna uwierzył w tę historię i przelał oszustom ponad 82 tysiące złotych.

Z kolei, 76-letniej kobiecie zasugerowano instalację specjalnego oprogramowania na jej komputerze. Po instalacji, przestępcy uzyskali zdalny dostęp do jej systemu. Kiedy kobieta zalogowała się na swoje konto bankowe, oszuści wykonali transakcje na łączną sumę ponad 24 tysiące złotych – przypomina kom. Marcin Świeży.

Policja apeluje do mieszkańców powiatu wałbrzyskiego, aby zachować ostrożność przy inwestowaniu pieniędzy w nieznane internetowe przedsięwzięcia biznesowe. Radzi również unikać instalacji oprogramowania z niepewnych źródeł. Niemal codziennie, policjanci w Wałbrzychu otrzymują zgłoszenia od osób, które padły ofiarą oszustwa internetowego – niezależnie czy jest to aukcja online, zakupy, czy fałszywe inwestycje.