Górnicze korzenie i tradycje w Starej Kopalni na Europejskie Dni Dziedzictwa

Przybywający 11 września poniedziałek przynosi ze sobą inaugurację serii imprez, jakie Stara Kopalnia w Wałbrzychu przygotowała dla uczczenia Europejskich Dni Dziedzictwa. Bieżąca edycja tego wydarzenia odbywa się pod sloganem „Zieleń i czerń. Korzenie górniczego dziedzictwa.” W związku z tym, na terenie dawnej kopalni została zorganizowana ekspozycja dedykowana patronce ludzi pracujących pod ziemią.

Stara Kopalnia w Wałbrzychu serdecznie zaprasza już o godzinie 17:00 dnia 11 września. Spotkanie rozpocznie się w budynku dawniej pełniącym funkcję łaźni łańcuszkowej, skąd wszyscy przeniosą się do pomieszczenia, które niegdyś stanowiło lampownię kopalni. Tam będzie można obejrzeć wystawę noszącą tytuł „Barbara święta o górnikach pamięta. Święta Barbara w tradycji górniczej”.

Kreatorzy tej ekspozycji postarali się odpowiedzieć na szereg pytań związanych z górnictwem. Co to jest „skóra”, przez którą musieli skakać adepci górniczego fachu? Jakie powiązania łączą świętą Barbarę z „barbórką”? Czym jest „fuks”? To tylko niektóre z zagadnień, na które znajdziecie odpowiedź na wystawie.

Zawód górnika od zawsze otoczony był różnego rodzaju obrzędami i zwyczajami. Niektóre z nich przetrwały do dzisiaj, jak choćby obchodzona 4 grudnia barbórka. Wciąż żywa tradycja górnicza znalazła swoje odzwierciedlenie w zapisie „Barbórki górników węgla kamiennego w Wałbrzychu” na Krajowej Liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego, co miało miejsce w 2022 roku. Z tego właśnie powodu powstała wspomniana wystawa, stanowiąca część Europejskich Dni Dziedzictwa.

Wernisaż odbędzie się w Starej Kopalni w poniedziałek 11 września o godzinie 17:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.