Budowa obwodnicy Wałbrzycha. Są już gotowe odcinki 

W ramach projektu sfinansowanego ze wsparcie funduszu Unii Europejskiej rozpoczęta została budowa obwodnicy wokół Wałbrzycha. Miasto to znajduje się w województwie śląskim i posiada ok. 120 000 mieszkańców. Założeniem projektu jest przebudowa istniejącego odcinka drogi krajowej nr 35. Zakończenie prac planowane jest na koniec 2020 roku. Jak idzie realizatorom projektu? Mamy już gotowe odcinki. 

Odcinek drogi krajowe nr 35 w planach

Zaawansowany w 83% jest już odcinek drogi, dokładnie chodzi o przebieg tzw. starej obwodnicy, czyli cały odcinek sięgający o wiadukt ES/Z/5 niedaleko ulicy Wyszyńskiego i ronda Tesco oraz kładkę przy Kurpiowskiej. Na koniec listopada 2020 planowane było zaawansowanie procentowe inwestycji wynoszące 81%, także nawet przekroczono plan inwestycji. Wynik pracy najlepiej widać między wiaduktem a kładką przy szpitalu. 

Wysokość Piaskowej Góry cieszy się przebudową

Na tej części głównego biegu obwodnicy zostało zrobione już prawie wszystko. Położono trzy warstwy drogowe łącznie z ostatnią. Ponadto zamontowane jest już oświetlenie drogowe, które czasami świeci, jeśli drogowcy potrzebują światła po zmroku. Oprócz tego są już pasy murawy oraz są stawiane ekrany akustyczne przy wiadukcie. 

Jeszcze nie wszystko skończone

Część głównego biegu obwodnicy, która prowadzi od strony Piaskowej Góry i dobiega do Starego Zdroju i ulicy Kurpiowskiej, nie jest jeszcze w pełni zaawansowana. Według planu, w tym miejscu ma powstać zupełnie nowa kładka. Prawie ukończony jest obiekt KL-5B przy ulicy Kurpiowskiej na węźle Żeromskiego. Obiekt ten powstaje zupełnie od zera na obwodnicy Wałbrzycha.

Lepszy dojazd do miasta i wiele innych korzyści

Zakończenie budowy zgodnie z planem znacznie usprawni ruch lokalny. Otwarcie nowych i przebudowanych odcinków drogi to z pewnością plus dla lepszego dojazdu do centrum Wałbrzycha. Usprawni się również ruch tranzytowy, który zwiększy zasięg połączeń drogowych. W związku z tym znacznie skróci się czas podróży, co z kolei przyniesie wiele korzyści oszczędnościowych oraz zmniejsza wpływ na zanieczyszczenie środowiska.