Zapowiedź nowego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Wałbrzychu: Komfortowe warunki za blisko 13 milionów złotych

W niedalekiej przyszłości planowane jest finalizowanie umowy z firmą odpowiedzialną za budowę nowego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt na terenie Wałbrzycha. Całościowy koszt powstania tego obiektu ma wynieść niemalże 13 mln złotych. W nowym schronisku znajdzie się miejsce dla około 150 psów i 50 kotów. Schronisko powstanie przy ulicy Beethovena, a jego całkowita powierzchnia wyniesie ponad 2000 m².

Budynek schroniska będzie podzielony na trzy części, w tym na część z gabinetami weterynaryjnymi, salą szkoleniową oraz nowoczesnymi boksami dla zwierząt. Oprócz boksów, w schronisku znajdować się będzie specjalne pomieszczenie przeznaczone do pielęgnacji zwierząt – swoiste mini SPA. Kilka miesięcy temu Michał Niewiadomski, kierownik Wałbrzyskiego Schroniska Dla Zwierząt, opowiadał o planach utworzenia takiego miejsca, gdzie będzie można zadbać o higienę zwierząt w komfortowych warunkach, a także pokoju zabaw, w którym wolontariusze będą mogli aktywnie spędzać czas ze zwierzętami.

Zgodnie z zapowiedziami, ilość zwierząt, które będą mogły zostać przyjęte do nowego schroniska, będzie uzależniona od kilku czynników. Jednym z nich jest możliwość koegzystencji różnych psów w jednym boksie. Sytuacja ma wyglądać podobnie w przypadku kotów. Do schroniska będą mogły trafiać zwierzęta nie tylko z Wałbrzycha, ale również z sąsiednich gmin.

Nowe schronisko ma charakteryzować się wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami. Planowane jest zainstalowanie paneli fotowoltaicznych oraz pomp ciepła, co pozwoli na obniżenie kosztów utrzymania budynku. Ponadto, przewiduje się stworzenie zbiornika na deszczówkę, która będzie wykorzystywana do celów pielęgnacyjnych.