Wielka akcja porządkowania Wałbrzycha: ponad 500 sadzonek drzew dla uczestników

Planowane na sobotę szeroko zakrojone działania porządkowe w Wałbrzychu „czysty, zielony Wałbrzych” przyciągną mieszkańców sadzonkami drzew i krzewów owocowych. Przekazanych zostanie ponad 500 takich roślin. Od lat ten dzień gromadzi społeczność miasta, aby wspólnie zadbać o jego czystość i przygotować go na nadchodzący sezon letni. Mieszkańcy wykazują się zapałem do pracy, zaś urzędnicy dostarczają niezbędny sprzęt, rękawice ochronne i worki na odpady. Oprócz typowych miejsc, które są regularnie sprzątane przez Miejski Zakład Usług Komunalnych, podczas akcji porządkowane są też inne tereny.

Prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej, wyjaśnia, że sprzątane są podwórka mające prywatnych właścicieli lub współwłaścicieli oraz tzw. tereny niczyje. Często są to tereny należące do osób prywatnych, które od 30 lat nie mieszkają w Wałbrzychu i nie interesują się swoimi nieruchomościami. Inne to niewielkie przestrzenie pomiędzy ulicami, na których niestety często gromadzą się odpady. Oczyszczanie takich miejsc nie jest zwykle w gestii Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych, ale dzięki takim akcjom miejsca te mogą zostać posprzątane.

Aby zachęcić mieszkańców do aktywnego udziału w akcji, miasto oferuje sadzonki drzew lub krzewów owocowych. Każdy, kto przyjdzie pomóc i odbierze narzędzia oraz worki na śmieci, otrzyma jedno z ponad 500 przygotowanych drzewek. Michael Liguz, miejski ogrodnik, zapewnia, że wszystkie rośliny pochodzą z polskich szkółek i są wysokiej jakości.

Start wielkiego wiosennego sprzątania Wałbrzycha zaplanowany jest na sobotę, o godzinie 10. Narzędzia i worki do śmieci można odebrać w punktach zlokalizowanych głównie w okolicach szkół. Wszystkie szczegóły akcji dostępne są na stronach miasta w mediach społecznościowych.