Region Wałbrzych: Niebezpieczna przeszłość wciąż daje o sobie znać

Znalezisko z czasów drugiej wojny światowej poruszyło spokój wałbrzyskiego regionu. Konkretnie, w poniedziałek 8 lipca, mieszkańcy ulicy Kłodzkiej 12 w Jedlinie-Zdroju natknęli się na niebezpieczny niewybuch. Magistrat miasta szybko przekazał informację odpowiednim służbom, które bez zwłoki przybyły na miejsce. Faktem jest, że funkcjonariusze policji zadbali o zabezpieczenie terenu w obrębie znaleziska.

Pirotechnicy z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu przeprowadzili pierwszą inspekcję pocisku. Ich ekspertyza wykazała, iż mamy do czynienia z artyleryjskim niewybuchem pochodzącym z okresu II wojny światowej.

Zadaniem neutralizacji groźnego znaleziska zajmą się specjaliści od niewybuchów z jednostki wojskowej stacjonującej w Głogowie. Przybycie ekipy saperskiej zapowiadane jest w ciągu najbliższych kilku godzin. Przed przystąpieniem do akcji usunięcia niewybuchu zaplanowana jest dokładna analiza stanu technicznego pocisku i potencjalnych zagrożeń z nim związanych. Takie działanie ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno dla saperów, jak i społeczności lokalnej. Władze gminy podkreślają, jak ważne jest pamiętanie, że pociski z czasów II wojny światowej, pomimo upływu czasu, są nadal niebezpieczne. Korozja, której są poddawane, może prowadzić do niekontrolowanej eksplozji.

Władze Jedliny-Zdroju apelują do mieszkańców o natychmiastowe powiadamianie odpowiednich służb o każdym podejrzanym znalezisku.