covid-ankieta

Ponad połowa Polski boi się czwartej fali pandemii

Najnowsze badanie pokazuje, że ponad połowa polskiego społeczeństwa obawia się kolejnej fali koronawirusa. W grupie tej znajduje się znaczna większość osób zaszczepionych niż tych, które postanowiły nie decydować się na szczepienie.

W przeprowadzonym w połowie sierpnia badaniu UCE RESEARCH i SYNO metodą CAWI brało udział 1037 osób powyżej 18 roku życia. Wyniki tego badania wykazują, że czwartej fali wirusa obawia się 52,3% mieszkańców Polski. 31,6% Polaków nie przejawia żadnego strachu związanego z pandemią, a 9,3% nie ma w związku z tym żadnego zdania. Natomiast 6,8% Polaków zupełnie nie interesuje ten temat.

Kolejnej fali koronawirusa boją się przede wszystkim osoby w starszych grupach wiekowych, a dokładniej w przedziale wiekowym 36-55 lat. Stosunek wynosi tutaj 60%. Z kolei w grupie wiekowej 18-22 lata współczynnik ten wynosi już tylko 33%. Pandemii najbardziej obawiają się Polacy zamieszkujący województwo zachodniopomorskie (60,5%), a najmniej województwo opolskie (34,7%).

Od strony osób zaszczepionych i niezaszczepionych wyniki badania wyglądają następująco: spośród osób, które przyjęły pełną dawkę szczepionki, aż 65% boi się koronawirusa. U osób, które przyjęły pierwszą dawkę i czekają na drugą, wirusa boi się 44,4% ankietowanych. Natomiast w grupie niezaszczepionych odsetek ten wynosi najmniej – 33%.

Patrząc pod kątem zarobkowym, czwartą falą zaniepokojonych jest 63% osób zarabiających 7-9 tys. złotych. Natomiast wśród Polaków, u których zarobki przekraczają 9 tys. złotych, obawy te są najmniejsze.

Analityk i jeden z współtwórców badania Krzysztof Zych informuje, że decyzja o zaszczepieniu z reguły spowodowana jest lękiem przed zachorowaniem i konsekwencjami od strony ekonomicznej. Z tego względu osoby, które przyjęły szczepionkę, boją się kolejnej fali wirusa dwa razy bardziej. Natomiast osoby niezaszczepione z reguły nie odczuwają żadnego zagrożenia pandemią.