Najstarszy wałbrzyski dworzec kolejowy, Wałbrzych Towarowy, odnawia swój blask

Z niezwykłą dumą informujemy o zakończeniu procesu renowacji najstarszego dworca kolejowego w Wałbrzychu – „Wałbrzych Towarowy”, który po raz pierwszy otworzył swoje drzwi dla podróżnych w 1853 roku. Po latach zapomnienia i degradacji, ten historyczny obiekt został przywrócony do dawnej świetności, dzięki niesamowitemu zaangażowaniu lokalnego biznesmena, Adama Kurcza, który wraz ze swoją współmałżonką podjął się tego ambitnego projektu.

Prezydent Roman Szełemej wyraził swoje uznanie i podziw dla całego przedsięwzięcia mówiąc: „Wielkie brawa i szacunek należą się Panu Adamowi Kurczowi, który odbudował ten ważny dla naszego miasta dworzec, nadając mu nowe życie. Wkrótce jedna z głównych firm telekomunikacyjnych zamierza przenieść tutaj swoją siedzibę. To miejsce pełne historii naszego miasta jest naprawdę zachwycające.”

Dworzec Wałbrzych Towarowy, znany również jako stacja Wałbrzych Dolny Towarowy lub Wałbrzych Miasto Towarowy, zaczął swoją działalność w 1853 roku, gdy przedłużono linię kolejową Wrocław – Świebodzice. Początkowo obsługiwał zarówno ruch pasażerski, jak i towarowy. Dworzec był częścią linii kolejowej nr 274 (Wrocław Świebodzki – Zgorzelec) oraz Śląskiej Kolei Górskiej i Kolei Węglowej (Stary Zdrój – Sobięcin). W jego najbliższym otoczeniu znajdował się również duży kompleks przemysłowy kopalni „Maria” i Elektrownia Miejska, z której do dziś zachowała się m.in. Hala Wałbrzyskich Mistrzów.