Kontrowersyjna grupa kryminalna specjalizująca się w kradzieżach z ciężarówek w trakcie jazdy została zatrzymana

W ostatnich pięciu latach, przez cały obszar Polski, rozprzestrzeniła się nietypowa fala przestępstw. Grupa mężczyzn rozwijała swoją działalność kryminalną, kradnąc ładunki z naczep ciężarówek, ale co najbardziej niepokoiło – czynili to w trakcie jazdy. W końcu, po wielu nieudanych próbach, policja zatrzymała trzech podejrzanych.

Proceder ten był niezwykle ryzykowny i niebezpieczny. Sprawcy pod osłoną ciemności zbliżali się swoim osobowym samochodem do poruszającej się ciężarówki. Kierowca gasił światła mijania i podjeżdżał tak blisko do tylnej części naczepy, aby pozostać niewidocznym dla operatora pojazdu ciężarowego. To było sygnałem dla reszty grupy do działania.

Z jednej z naczep udało się uzyskać nagranie z kamery ukazujące cały proces kradzieży. Możemy zobaczyć na nim mężczyznę, który wychodzi przez otwarte okno samochodu osobowego podczas jazdy i przesiada się na pokrywę silnika. Kiedy samochód zbliża się do ciężarówki, sprawca niszczy zabezpieczenie na plandekę i dostaje się do wnętrza naczepy. Nagranie pokazuje również, jak mężczyzna opuszcza przestrzeń ładunku w podobny sposób – wydostaje się z naczepy, skacze na maskę samochodu osobowego jadącego tuż za ciężarówką i wraca do wnętrza przez otwarte okno. Drugi z mężczyzn zapewniał bezpieczeństwo tej operacji, poruszając się tym samym pojazdem.

„Ten niekonwencjonalny modus operandi utrudniał wykrycie przestępstwa przez kierowców transportujących różne towary, często na zlecenie firm kurierskich. Często dopiero po dotarciu do miejsca przeznaczenia odkrywano, że część ładunku zniknęła podczas jazdy” – mówi asp. Aleksandra Pieprzycka ze Służby Prasowej Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu

W kolejnym incydencie, który miał miejsce w naszym województwie, kierowca ciężarówki zauważył podejrzane zachowanie BMW jadącego za jego ciężarówką i powiadomił policję. Funkcjonariusze natychmiast zatrzymali auto do kontroli na drodze ekspresowej S8. Wewnątrz znajdowali się trzech mężczyzn, obywatele Ukrainy, którzy zostali aresztowani. Policjanci odkryli w samochodzie różne narzędzia mogące służyć do włamań, co zaangażowało funkcjonariuszy Wydziału Walki z Przestępczością Samochodową i Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Podczas przeszukań mieszkań zatrzymanych mężczyzn we Wrocławiu i Warszawie, policjanci znaleźli kilka telefonów i różnego rodzaju narzędzia, które mogły być używane podczas podobnych przestępstw na terenie Polski.

Aktualnie policja bada możliwość udziału zatrzymanych w innych, podobnych przestępstwach i nie wyklucza kolejnych aresztowań. Podejrzanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz usiłowania kradzieży z włamaniem. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Zostały one przetrzymywane w areszcie przez 3 miesiące.