Festiwal Millennium Docs Against Gravity zawita do Kina Apollo w Wałbrzychu

Wałbrzyskie Kino Apollo stanie się miejscem spotkań dla entuzjastów filmów dokumentalnych, dzięki festiwalowi Millennium Docs Against Gravity. Ta największa polska impreza filmowa swoje drzwi otworzy dla publiczności w dniach 17-19 maja. Przez trzy dni widzowie będą mieli okazję zanurzyć się w sześciu poruszających produkcjach dokumentalnych, które zapewnią podróż przez różne sfery życia – od ekologii i nowych technologii, poprzez portrety kultowych postaci kina i społeczeństwa, aż po zagadnienia psychologiczne, dźwięki muzyki czy emocje sportowe.

Dwudziesta pierwsza edycja MDAG w Wałbrzychu obfitować będzie w filmy, które zdobyły sympatię na najbardziej prestiżowych festiwalach filmowych na świecie. Wśród nich znajdą się również dzieła twórców z różnych stron globu. Festiwal zapewni więc nie tylko filmową podróż dookoła świata, ale również możliwość refleksji nad ważnymi tematami, ukazującymi bogactwo ludzkich doświadczeń i aktualnych wyzwań.

Mocno rekomendowane są następujące filmy:

„Copa 71” – film dokumentujący historię kobiecej piłki nożnej z 1971 roku.
„W ogniu. Historia Anity Pallenberg” – film ukazujący życie ekstrawaganckiej muzy The Rolling Stones.
„Naturalna dzikość serca” – opowieść o norweskiej rodzinie stawiającej czoło osobistym przemianom.
„Rave” – opowieść o polskiej scenie techno.
„Każda mała rzecz” – dokument o klinice dla kolibrów w Los Angeles.
„Efekt YouTube’a” – analiza wpływu platformy na współczesne społeczeństwo.

Hasło tegorocznej edycji MDAG „W relacji ze światem” podkreśla unikalną rolę kina dokumentalnego, które umożliwia nam lepsze zrozumienie siebie samych, innych i całego świata.

Program Festiwalu MDAG 2023 w Kinie Apollo:

17.05, godz. 18.00
„Copa 71”, reż. James Erskine, Rachel Ramsay

Film „Copa 71” odnosi się do powszechnie zapomnianych zawodów piłki nożnej kobiet, które odbyły się w Meksyku w 1971 roku. Film tworzony jest przez między innymi Venus i Serena Williams.

17.05, godz. 20.00
„W ogniu. Historia Anity Pallenberg”, reż. Svetlana Zill, Alexis Bloom

Film przedstawia burzliwe życie Anity Pallenberg – modelki i aktorki, która zdobyła sławę w latach 60. i 70. XX wieku. W filmie pamiętniki Anity czyta Scarlett Johansson.

18.05, godz. 18.00
„Naturalna dzikość serca”, reż. Silje Evensmo Jacobsen

Laureat Nagrody Głównej w międzynarodowym konkursie dokumentalnym Sundance opowiada historię rodziny z Norwegii, która musi zmierzyć się z nieoczekiwanymi zmianami w swoim życiu.

18.05, godz. 20.00
„Rave”, reż. Dawid Nickel, Łukasz Ronduda

Film ukazuje muzykę techno i kulturę rave na polskiej scenie klubowej od lat 90. XX wieku.

19.05, godz. 16.00
„Każda mała rzecz”, reż. Sally Aitken

Film jest opowieścią o klinice dla kolibrów prowadzonej przez Terry Masear w Los Angeles i procesie uzdrawiania ciała i duszy.

19.05, godz. 18.00
„Efekt YouTube’a”, reż. Alex Winter

Film analizuje wpływ platformy YouTube na współczesne społeczeństwo i nasze myślenie.

Dwudziesta pierwsza edycja MDAG w Wałbrzychu odbędzie się w dniach 17-19 maja 2024 roku w kinie Apollo, a część online od 21 maja do 3 czerwca na platformie mdag.pl.