43. rocznica Porozumienia Wałbrzyskiego i narodzin "Solidarności" uczczona w Starej Kopalni

Data 31 sierpnia ma wyjątkowe znaczenie dla historii Wałbrzycha. Tego dnia, dokładnie 43 lata temu, zawarte zostało Porozumienie Wałbrzyskie, które zapoczątkowało działalność wałbrzyskiej Solidarności. Pamięć o tych wydarzeniach odświeżono podczas ceremonii upamiętniającej te ważne dla miasta momenty, która miała miejsce w Starej Kopalni.

W 43. rocznicę podpisania Porozumienia Wałbrzyskiego oraz powstania „Solidarności”, Stara Kopalnia stała się areną uroczystości związanej z obchodami tych historycznych zdarzeń. Właśnie tutaj, na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Thorez w Wałbrzychu, pod koniec sierpnia 1980 roku doszło do strajków i protestów górników. Wspomnienie tamtej chwili było niezwykle emocjonalne dla wszystkich obecnych – zarówno przedstawicieli władz miasta, delegacji Instytutu Pamięci Narodowej, jak i członków NSZZ Solidarność. Złożone zostały kwiaty pod obeliskiem stojącym na terenie Starej Kopalni, przy szybie Julia, gdzie towarzyszy jej Święta Barbara – patronka górników.

Sobota 2 września to kolejna zapowiedź zajmujących wydarzeń. Od 10:00 zapraszamy na Rodzinny Piknik do sali Multimedialnej w Starej Kopalni. W programie przewidziana jest sesja popularnonaukowa i panel dyskusyjny poświęcony 43. Rocznicy Podpisania Porozumienia Wałbrzyskiego i Narodzin „Solidarności”. Natomiast od 12:00 do 17:00 odbędzie się „Piknik Solidarności”, na którym nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych.