32-latek, który prowadził samochód pod wpływem leków psychotropowych, może trafić do więzienia

32-letni kierowca, który spowodował wypadek na ulicy Wieniawskiego w Wałbrzychu, jadąc pod wpływem leków psychotropowych, może ponieść surowe konsekwencje. Jeżeli zostanie uznany za winnego prowadzenia pojazdu pod silnym wpływem środków odurzających, grozi mu do 15 lat bez prawa jazdy oraz do 3 lat pozbawienia wolności – takie informacje podaje służba policyjna.

Wypadku na ul. Wieniawskiego doszło w środę, 15 maja, kilka minut po godzinie 18:00. Mężczyzna nie zwracając uwagi na drogę, potrącił tyłem pojazd jadący przed nim. Policja drogowa ustaliła, że sprawca kolizji był trzeźwy w czasie incydentu, ale prawdopodobnie kierował pod wpływem niedozwolonych substancji. Badanie wykazało obecność leków psychotropowych w organizmie mężczyzny – jak informuje asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek z policji wałbrzyskiej.

Na polecenie funkcjonariuszy policji, w jednostce medycznej zostało przeprowadzone badanie krwi kierowcy. – Jeśli badanie potwierdzi, że mężczyzna prowadził samochód będąc pod wpływem dużej ilości substancji odurzających, grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności oraz od 3 do 15 lat zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo może zostać zobowiązany do wpłaty na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej kwoty od 5000 do 60000 zł – dodaje asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek.

Na szczęście, żadna osoba uczestnicząca w wypadku nie odniosła poważniejszych urazów.

Warto pamiętać, że osoby stosujące różnego rodzaju leki powinny zawsze zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Ulotka zawiera informacje m.in. o wpływie substancji zawartych w lekach na zdolność prowadzenia pojazdu. Ignorowanie zaleceń dotyczących prowadzenia pojazdu po zażyciu leków może prowadzić do konsekwencji prawnych, ale przede wszystkim grozi spowodowaniem wypadku. Leki psychotropowe mają wpływ na koncentrację uwagi, refleks i reakcje kierowcy, dlatego jazda po tych lekach jest traktowana jak jazda pod wpływem narkotyków. Nie istnieje dopuszczalna dawka narkotyków czy innych środków psychoaktywnych, po których zażyciu można prowadzić pojazd. Stąd kierowca, który zdecyduje się na prowadzenie pojazdu po zażyciu leków psychotropowych, musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi.