16-latek w tarapatach za próbę płatności fałszywym banknotem

Wszystko w rękach sądu rodzinnego – takie są obecne okoliczności 16-letniego chłopaka, który nieudolnie próbował dokonać płatności za posiłek w miejscowym bistro, używając sfałszowanego banknotu o nominale 100 złotych. Oprócz niego, siły porządkowe zatrzymały też mężczyznę w wieku 40 lat. U tego ostatniego znaleziono aż 160 banknotów wyprodukowanych za pomocą drukarki laserowej.

Dramatyczne wydarzenia miały miejsce wieczorem 5 stycznia. Chwilę przed godziną 18:00, jedna z pracownic restauracji w śródmieściu dostrzegła, że młodzieniec usiłuje uregulować rachunek za konsumpcję, korzystając z banknotu o wartości stu złotych, co się okazało sfałszowanym pieniądzem. Na miejsce natychmiast wezwano funkcjonariuszy policji.

Służby mundurowe potwierdziły podejrzenia kobiety – banknot był fałszywką. Wytwarzany prawdopodobnie na prostym urządzeniu do druku, nie posiadał żadnej formy ochrony w postaci znaków wodnych czy dodatkowych zabezpieczeń. Na skutek tych wydarzeń, chłopak został tymczasowo aresztowany.

W związku z incydentem, komisarz Marcin Świeży z Policji w Wałbrzychu wyjaśnił: „Służby przesłuchały 16-latka przy obecności jego prawnego opiekuna. Gdyby osiągnął pełnoletność, za próbę wprowadzenia do obiegu fałszywego pieniądza mogłoby mu grozić do 10 lat pozbawienia wolności. Jak na razie jednak, decyzje w tej sprawie podejmie sąd rodzinny. Nadal prowadzone są badania, które mają ustalić, jak młodzieńcowi udało się zdobyć fałszywy banknot.”

Policjantów czekało jeszcze jedno zaskoczenie. Kilka dni wcześniej, udało im się schwytać 40-letniego mężczyznę, który produkował banknoty za pomocą drukarki laserowej. „Wykorzystywał on profesjonalną drukarkę laserową w celu wytwarzania fałszywych polskich banknotów o różnych nominałach.” – powiedział asp. szt. Łukasz Dutkowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Podczas przeszukania miejsca zamieszkania 40-latka, znaleziono tam 160 sfałszowanych banknotów o wartościach od 10 do 200 złotych. Według śledczych, mężczyzna planował wprowadzić je do obiegu. Obecnie przebywa on w areszcie.