Trzy oferty na dostarczenie autobusów zasilanych wodorem dla Gminy Wałbrzych

Gmina Wałbrzych otrzymała trzy propozycje od potencjalnych dostawców nowoczesnych, ekologicznych autobusów napędzanych wodorem. Każda z nich mieści się w budżecie, który Gmina przeznaczyła na ten cel. Pierwsze takie pojazdy mają zacząć kursować po wałbrzyskich ulicach we wrześniu 2024 roku.

Roman Szełemej, prezydent miasta, wyraził swoją satysfakcję z rezultatów drugiego postępowania przetargowego, które przyniosło aż trzy oferty. Jak podkreślił, wszystkie spełniają założenia finansowe Gminy. Przeprowadzenie ponownego przetargu okazało się trafną decyzją – pierwszy przetarg, ogłoszony w celu zakupu 20 autobusów zeroemisyjnych, zakończył się tylko jedną ofertą, niestety przekraczającą możliwości finansowe Gminy o 2.5 miliona złotych.

Zgodnie z informacjami, pierwszy przetarg na zakup 20 autobusów wodorowych został ogłoszony przez miasto w lutym bieżącego roku. Jednak jedyna oferta, która wpłynęła wtedy od firmy Solaris Bus & Coach wynosiła 82 410 tysięcy złotych, czyli przekraczała maksymalny budżet Gminy ustalony na 79 950 tysięcy złotych. W obliczu tej sytuacji, przetarg został unieważniony.

Dodatkowo, jak poinformował prezydent miasta, udało się zapewnić zakup kolejnej partii 25 autobusów w cenie ustalonej w obecnym przetargu. Tym samym liczba nowych autobusów wyniesie łącznie 45 sztuk. Obecnie oferty są analizowane pod kątem ich ważności i zgodności z wymogami przetargu. Jak zapowiedź, pierwsze nowoczesne autobusy mają pojawić się na drogach Wałbrzycha już we wrześniu 2024 roku.