kiepska-pogoda

Śnieżyce na Dolnym Śląsku. Niebezpieczne warunki pogodowe na południu kraju

Od wczorajszego ranka obszary Dolnego Śląska nawiedzane są przez zawieje i zamiecie, które stwarzają niebezpieczne warunki na drogach. Śnieżnym nawałnicom towarzyszą silne podmuchy wiatrów i mroźna temperatura, z racji czego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił alert 1 stopnia.

Pierwsze burze śnieżne nad Dolnym Śląskiem pojawiły się w czwartkowy poranek, docierając m.in. do takich miejscowości jak Wałbrzych, Dzierżoniów, Głogów, Legnica, czy Wrocław. Alert 1 stopnia, który został ogłoszony przez IMGW, dotyczy całego obszaru dolnośląskiego. Ponadto, panujące warunki pogodowe powodują też oblodzenia dróg, których powodem jest zamarzający w nocy mokry śnieg.

Śnieżycom towarzyszą także podmuchy porywistego wiatru, które mogą sięgać nawet do 80 km/h. A jeżeli chodzi o temperaturę powietrza – w dzień można spodziewać się od -2°C do -1°C. Natomiast noce mogą być o 1-2 stopnie chłodniejsze. Synoptycy zapowiadają, że taka temperatura powinna utrzymać się przez następne dwa dni.

Śliskie drogi i ograniczona widoczność

Niesprzyjająca pogoda dotarła na Dolny Śląsk z północnego zachodu, przynosząc ograniczające widoczność, umiarkowane i intensywne opady śniegu oraz niebezpieczne oblodzenia, które przekształcają drogi w zdradliwe ślizgawki.

Przed okropnymi warunkami atmosferycznymi ostrzegają również policjanci, apelując do kierowców, aby ściągnęli nogę z gazu. Obfite opady śniegu, silny wiatr i mróz mogą szybko doprowadzić do wypadku, w związku z czym policja prosi, aby w takich sytuacjach zachować na drogach szczególną ostrożność.

Kapryśna pogoda dokucza też w Zachodniopomorskiem, gdzie opady śniegu doprowadziły do niejednej kolizji na drodze.