Rozpoczyna się inwestycja Azaliowe Marzenie. Utrudnienia w Parku Książańskim

Powoli rusza się długo oczekiwana inwestycja w Parku Książańskim. Projekt polega na rewitalizacji parku pod względem naturalnym i historycznym. Spacerowicze mogą spodziewać się utrudnień. 

Nadleśnictwo Wałbrzych poinformowało, że do lutego przyszłego roku na odcinku szlaku żółtego „Stara Leśniczówka – Pod Zwierzyńcem”, od Podzamcza po Staw Poleśnicki (Ma Fantaisie), w leśnictwie Świebodzice, mogą występować utrudnienia w ruchu turystycznym, a także czasowe wyłączenia ruchu na szlaku. Utrudnienia mają związek z prowadzeniem prac budowlanych związanych z realizacją zadania z zakresu Małej Retencji Górskiej II.

Projekt będzie się opierać między innymi o odbudowę i rozbudowę istniejącego zbiornika przepływowego, przebudowę małych obiektów architektury czy budowę zabezpieczenia przeciwerozyjnego brzegu.

W połowie sierpnia został wyłoniony wykonawca renowacji, PBW INŻYNIERIA Jacek Garbacz z Wrocławia. Firma zaoferowała cenę 5 567 838,54 zł brutto oraz udzielenie gwarancji na okres 6 lat. Na realizację prac ma czas do 170 dni od podpisania umowy.

Miejsce objęte rewitalizacją ma ogromna wartość historyczną. Wykonawcy postarają się nie uszkodzić reliktów w postaci mostków, schodków, fragmentów basenu czy podstawy kominka z salonu księżnej Daisy. Dzięki temu, że zachowały się te charakterystyczne elementy założenia, w przyszłości byłaby możliwa rekonstrukcja tego niezwykle urokliwego miejsca. Bardzo ważne jest także zabezpieczenie wiekowych roślin, między innymi sadzonych na polecenie księżnej rododendronów, azalii i nielicznych już kęp żółtych irysów. 

Zgodnie z dokumentacją wykonawca będzie musiał dostosować się do kilku zasad, więc przyroda oraz wartość historyczna powinny być nienaruszone.

Warto dodać, że rok 2023 został w regionie okrzyknięty rokiem księżnej Daisy.