Rewolucyjne zmiany na drodze wojewódzkiej 367 – rewitalizacja "serpentyn" w Boguszowie

W przyszłym roku użytkownicy drogi powinni móc bez problemów korzystać z przebudowanej trasy. Na peryferiach Wałbrzycha trwają intensywne prace nad modernizacją znanej jako „serpentyny” części drogi wojewódzkiej 367, biegnącej z Sobięcina do Boguszowa-Gorc.

Początek prac oficjalnie ogłoszono w sierpniu ubiegłego roku przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei we Wrocławiu. To symboliczne rozpoczęcie kolejnego odcinka Trasy Sudeckiej było zarazem początkiem budowy pierwszego fragmentu obwodnicy Boguszowa. Od tamtego momentu na terenie inwestycji dokonano nie tylko masowego wycinka drzew, ale również przeprowadzono szeroko zakrojone prace ziemne przy granicy Wałbrzycha. Widok kompleksowej przebudowy „serpentyn” robi wrażenie, zwłaszcza z wyższych partii terenu, co potwierdzają coraz liczniejsze ścieżki wydeptane przez ciekawskich mieszkańców.

Aktualnie ekipa budowlana jest skupiona na zaawansowanych pracach ziemnych mających na celu poszerzenie dolnego odcinka drogi. Projekt zakłada także utworzenie trzech fragmentów konstrukcji oporowych z gruntu zbrojonego w miejscach wylotów istniejących przepustów – na odcinku między kilometrami 4+108 a 5+125. Ponadto, jako formę rekompensaty za masowe wycinki, wykonawca zobowiązany jest do przeprowadzenia nasadzeń drzew i krzewów zgodnie z decyzją środowiskową. Gmina Boguszów-Gorce już przygotowała odpowiednie tereny na miejskich działkach numer 2/375 i 7/189, które łącznie zajmują obszar około 1,4 hektara.