Pomoc drogowa podpowiada, jak uniknąć mandatu!

Pomoc drogowa – czy warto z niej korzystać?

Dla wielu osób wezwanie pomocy drogowej na miejsce zdarzenia to konieczność, która wiąże się z holowaniem lub lawetowaniem pojazdu. Jak się jednak okazuje Pomoc Drogowa Usługi Transportowe AERA Ewa Misior ma swoim klientom znacznie więcej do zaoferowania. Jak czytamy na stronie firmy – pracownicy pomocy drogowej pomogą również przy wymianie koła, dowozie paliwa, czy w przypadku zatrzaśniętego auta. Warto również zaznaczyć, że firma dojeżdża do swoich klientów przez 24 h na dobę. Czy jednak warto korzystać z jej usług? Mimo iż holowanie samochodu możliwe jest również na własną rękę, bardzo wielu kierowców popełnia w jego trakcie błędy. Te z kolei mogą skutkować otrzymaniem mandatu za nieprawidłowe holowanie… Pracownicy Pomoc Drogowa Usługi Transportowe AERA Ewa Misior podpowiadają więc, jak ich uniknąć! Przeczytaj i dowiedz się, jakich błędów w trakcie holowania nie popełniać oraz jak zabezpieczyć miejsce zdarzenia do czasu przyjazdu pracowników serwisu.

Holowanie samochodu – jak to zrobić samodzielnie?

W sytuacji, gdy pojazd odmówił Ci posłuszeństwa, masz 2 wyjścia – skorzystać z pomocy drogowej lub samodzielnie je odholować. Niezależnie od tego, jaka będzie Twoja decyzja – pamiętaj o tym, by zabezpieczyć miejsce zdarzenia.

Zabezpieczenie miejsca zdarzenia

W obliczu awarii lub stłuczki na drodze należy pamiętać o tym, by zadbać o bezpieczeństwo swoje, pasażerów i innych uczestników ruchu. W tym celu zjedź na pobocze tak, by nie blokować drogi innym. Następnym krokiem jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia trójkątem ostrzegawczym. W tym celu najpierw po wyjściu z auta ubierz kamizelkę odblaskową – zwłaszcza jeżeli jest już po zmroku. Następnie należy zlokalizować trójkąt i ustawić go za samochodem po jego lewej stronie. Dopiero potem można skontaktować się z pomocą drogową i lub kimś, kto pomoże w naprawieniu awarii. W przypadku stłuczki należy upewnić się, czy komuś nie stała się krzywda. Poszkodowanym trzeba udzielić pierwszej pomocy i wezwać karetkę.

Jak samodzielnie odholować samochód?

Holowanie pojazdu to czynność, która wbrew pozorom może sprawiać wiele wątpliwości. Odholowanie auta na własną rękę wymaga bowiem nie tylko drugiego pojazdu, ale i znajomości obowiązujących przepisów. Trzeba pamiętać o tym, by poprawnie zamocować hak holowniczy. Zamocowany o zderzak może bowiem uszkodzić oba pojazdy – holujący i holowany. Kolejnym krokiem jest holowanie, w którego trakcie lina holownicza musi pozostać napięta. Na wypadek hamowania trzeba pamiętać, że pierwszy z pojazdów musi hamować z mniejszą siłą. W trakcie jazdy oba samochody muszą trzymać się prawego pasa jezdni. Dla większego bezpieczeństwa warto również kierowcę z mniejszym doświadczeniem umieścić w pojeździe holowanym. Zabrania się również holowania aut napędem hybrydowym, automatyczną skrzynią biegów oraz z hydropneumatycznym zawieszeniem.

Zdjęcie – zabezpieczając miejsce zdarzenia zawsze pamiętaj o trójkącie ostrzegawczym.

Holowanie a obowiązujące przepisy

Zgodnie z Kodeksem drogowym holowanie na terenie zabudowanym nie może odbywać się powyżej 30 km/h. W terenie niezabudowanym dozwolona prędkość holowania to 60 km/h. Pomiędzy pojazdami musi zostać zachowaną odległość min. 3 m (w przypadku połączenia sztywnego) lub 4 m (jeżeli jest to połączenie giętkie). Pierwszy z pojazdów musi holować, używając światła mijania. Należy również pamiętać, że holowanie na połączeniu giętkim wymaga 2 sprawnych układów hamulcowych w holowanym aucie. Jeżeli jednak holowanie odbywa się na połączeniu sztywnym, wystarczy jeden taki. Holowanie jest zabronione w przypadku, gdy pojazd holowany nie ma sprawnych hamulców oraz na autostradzie. Na końcu należy pamiętać o tym, że holowaniu nie podlegają pojazdy z naczepą oraz większa ilość pojazdów. Za złamanie przepisów można otrzymać karę w postaci mandatu.

Niepoprawne holowanie – wysokość mandatów

Za złamanie przepisów grożą mandaty w wysokości od 100 do nawet 250 zł. Najmniej kierowcy zapłacą m.in. za brak oznakowania połączenia pomiędzy pojazdami, zachowanie niewłaściwej odległości pomiędzy nimi lub wyłączone światła mijania. 150 zł kary można otrzymać za brak trójkąta ostrzegawczego (lub użycie go w zły sposób) oraz za złe połączenie pojazdów w trakcie holowania. Za resztę przewinień kierowcy zapłacą 250 zł kary. Zdecydowana większość tych kar tych można uniknąć, korzystając z usług pomocy drogowej.

Zdjęcie – Silnik odmówił Ci posłuszeństwa? Skontaktuj się z pomocą drogową!

Pomoc drogowa – kiedy jeszcze się przydaje?

Na pracowników pomocy drogowej można jednak liczyć w znacznie większym zakresie. Poza usługami związanymi z lawetą i holowaniem, firmy te oferują bowiem znacznie więcej. Pomoc Drogowa Usługi Transportowe AERA Ewa Misior przygotowała dla swoich klientów znacznie bogatszą ofertę. Znajdą się w niej m.in. usługi związane z dowiezieniem paliwa we wskazane miejsce, wymianą pękniętego koła oraz znalezieniem samochodu zastępczego. Klienci tej firmy mogą liczyć również na wykonanie drobnych napraw oraz pomoc przy zatrzaśniętym w pojeździe kluczyku. Zamiast więc wybijać szybę w samochodzie – warto skontaktować się z firmą, która odholuje auto do mechanika. Warto również podkreślić, że na pracowników z Pomocy Drogowej Usługi Transportowe AERA Ewa Misior można liczyć przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Firma udziela pomocy także w dni świąteczne. Dlatego nie ryzykuj i zapisz numer kontaktowy do tej firmy, zanim będziesz w obliczu awarii lub wypadku na drodze. Bardzo wiele osób szuka bowiem kontaktu do sprawdzonej pomocy drogowej, dopiero gdy wymaga tego sytuacja. Czasami jednak brak zasięgu lub rozładowana bateria może to utrudnić. Nie ryzykuj więc i zapoznaj się z ofertą Pomoc Drogowa Usługi Transportowe AERA Ewa Misior, a w razie potrzeby – skontaktuj się z naszym zespołem. Przyjedziemy na miejsce zdarzenia tak szybko, jak będzie to możliwe!

Pomoc Drogowa Usługi Transportowe AERA Ewa Misior
ul. Niepodległości 131a
58-303 Wałbrzych

Telefon: +48 889 110 304
https://www.pomocdrogowa.walbrzych.pl/kontakt/