Ostrzeżenie ZUS przed oszustwem e-mailowym dotyczącym podwyżki świadczenia wychowawczego

Ostatnio Zakład Ubezpieczeń Społecznych otrzymuje wiele zgłoszeń od klientów, które dotyczą podejrzanych wiadomości elektronicznych. W tych e-mailach odbiorcom dostarczany jest link do formularza, który rzekomo umożliwia zwiększenie zestawionego świadczenia wychowawczego z 500 zł na 800 zł. Jest to jednak próba oszustwa, gdyż ZUS nie korzysta z takiej formy komunikacji, która zawiera linki.

Od stycznia 2024 roku, świadczenie wychowawcze jest automatycznie wypłacane w podwyższonej kwocie i nie wymaga składania dodatkowych wniosków przez klientów ZUS. Jednak od niedawna klienci informują ZUS o otrzymywaniu wiadomości e-mail, w których są proszeni o aktualizację danych w celu otrzymania wyższego świadczenia wychowawczego – 800 zł zamiast standardowych 500 zł. E-mail ten zawiera link prowadzący do formularza.

– Wiele osób było niepokojonych tą sytuacją. Nie dokonali żadnych zmian w swoich danych, a świadczenia są im regularnie wypłacane. Dlatego odwiedzili biuro ZUS – wyjaśnia Iwona Kowalska – Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Na szczęście okazali się być ostrożni i nie wpadli w pułapkę.

Rzeczniczka przestrzega wszystkie osoby, które otrzymały taką wiadomość, aby pod żadnym pozorem nie odpowiadały na nią, ani nie otwierały załączonych linków czy załączników.

– Celem tego typu e-maili jest zwykle wyłudzenie naszych danych osobowych, infekcja komputera wirusem lub uzyskanie dostępu do poufnych informacji zapisanych na dysku twardym użytkownika – ostrzega Iwona Kowalska-Matis.

Ponadto podkreśla, że ZUS nie wysyła informacji za pośrednictwem e-maili zawierających linki. Świadczenie wychowawcze jest automatycznie podnoszone do 800 zł od stycznia 2024 roku przez sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych, bez konieczności składania wniosku.

– Chciałabym przypomnieć rodzicom, którzy mają prawo do świadczenia w obecnym okresie świadczeniowym, tj. od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r., że od stycznia bieżącego roku ich świadczenie zostało automatycznie podniesione przez ZUS do 800 zł, bez konieczności składania wniosku. Wnioski na nowy okres świadczeniowy, tj. od 1 czerwca 2024 r. do końca maja 2025 r., można będzie składać dopiero od 1 lutego – dodaje rzeczniczka.