Nowoczesny sprzęt do odśnieżania ulic w Wałbrzychu

W czwartek, 12 października, mieszkańcy Wałbrzycha mieli okazję zobaczyć prezentację czterech nowoczesnych pługopiaskarek. Pojazdy te zostały zakupione przez miasto i będą wykorzystywane do usuwania śniegu na lokalnych drogach w nadchodzącym sezonie zimowym.

Poza czterema już dostarczonymi pługopiaskarkami, miasto planuje nabycie kolejnych dwóch pojazdów o napędzie 4X4. Mają one trafić do Wałbrzycha w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Całość inwestycji wyniosła 5,6 mln złotych, a płatność za sprzęt zostanie rozłożona na ratalne spłaty przez najbliższe cztery lata, przy czym miesięczna rata wynosi 18 tysięcy złotych. Jak zapewnia Roman Szełmej, prezydent Wałbrzycha, tak nowoczesnej klasy urządzeń nigdy wcześniej nie było używane na Dolnym Śląsku.

Miejski Zakład Usług Komunalnych w Wałbrzychu weźmie teraz na siebie zadanie utrzymania dróg w stanie przejezdnym podczas zimy. Prezydent Szełmej przypomina, że przejęcie zadań komunalnych przez miasto sprawi, że koszty mogą obniżyć się nawet o 40 procent lub więcej, a jakość usług będzie na wyższym poziomie. Tak było na przykład dwa lata temu, kiedy miasto przejęło gospodarowanie odpadami.

Planowane jest dodatkowe przystosowanie do zimowych warunków jeszcze dwóch samochodów należących do MZUK. Zakład zakupił także dwa tysiące ton soli drogowej, która już czeka na zimowy sezon pod specjalną wiatą. Wzmocnienie ekipy obsługującej sprzęt odśnieżający o dwunastu kierowców i dwóch dyspozytorów również jest w planach.

Prezes MZUK, Bogdan Stanek, informuje także, że na terenie zakładu przy ulicy Beethovena zostanie zainstalowana stacja pogodowa wyposażona w specjalny program dostarczający precyzyjne prognozy IMGW na kilka godzin naprzód. Uruchomienie specjalnej linii telefonicznej dla zgłaszania problemów związanych z odśnieżaniem jest kolejnym zaplanowanym udogodnieniem.