Nowe miejsce na spacery

Region Wałbrzycha zyskał nowe miejsce na spacery, szczególnie te jesienne. Jest ono dość blisko granic miasta, a jednocześnie ciche i spokojne. 

Mowa tu o Potoku Chwaliszówka i kompleksie łąk oraz lasów wokół niego. Miejsce to zostało wykonane na zamówienie Nadleśnictwa Wałbrzych. Nazwa projektu jest bardzo długa, ale zawiera wszelkie informacje o przeprowadzonych tam pracach: „Budowa trzech zbiorników wodnych bocznych wraz z wykonaniem związanych z nimi funkcjonalnie urządzeń wodnych i regulacyjnych, budowa dziewięciu brodów kamiennych wraz z najazdami, rozbiórka przepustu i budowa w jego miejscu nowego przepustu łukowego wraz z najazdami, budowa deflektorów na ciekach, w ramach zadania: „Kompleksowe zagospodarowanie zlewni Potoku Chwaliszówka – Cysterska Woda pod kątem adaptacji obiektów małej retencji, celem pełnienia funkcji przeciwpowodziowych””.

Nowe zbiorniki wodne znajdują się przy bardzo ładnej trasie spacerowej prowadzącej od Pałacu w Strudze. Prowadzi tamtędy żółty szlak turystyczny, a od Podzamcza można dojść przez ogródki działkowe i potem szlakiem czerwonym do Strugi. Od granicy Wałbrzycha to jakieś 3 kilometry. 

Potok Chwaliszówka jest prawym dopływem rzeki Strzegomki. Wypływa ze wschodnich zboczy Trójgarbu, jego największy dopływ to Polska Woda. Chwaliszówka ma około 5 km długości. U podnóża Trójgarbu płynie wąwozem przypominającym trochę płytsze wąwozy w Parku Książańskim.

Jeśli nie miałaś/eś planów na najbliższy weekend, warto zastanowić się nad jesiennym spacerem nad nowym Potokiem.